»Obsojam to glasovanje kneseta. Je v nasprotju z mednarodnim pravom in obveznostmi Izraela ter uperjeno proti milijonom Palestincev, ki so odvisni od življenjsko pomembnega dela UNRWA,« je v odzivu na odločitev izraelskega parlamenta zapisal Lenarčič.

Tiskovna predstavnica visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella Nabila Massrali pa je danes dejala, da so posledice odločitve kneseta izjemno skrb vzbujajoče, saj onemogočajo delo UNRWA na območju Gaze.

»Menimo, da trenutno ni alternative agenciji,« je poudarila. UNRWA namreč zagotavlja nujne storitve milijonom ljudi v Gazi, pa tudi na Zahodnem bregu, vključno z Vzhodnim Jeruzalemom, ter po vsej regiji, vključno z Libanonom, Sirijo in Jordanijo.

EU zato po besedah Massrali izraelske oblasti poziva, naj ponovno premislijo o zakonodaji, da bi preprečile prekinitev delovanja agencije, in ji omogočijo neoviran humanitarni dostop do palestinskih beguncev.

Izraelski poslanci so v ponedeljek sprejeli zakonodajo, s katero so UNRWA s prihodnjim letom prepovedali delovanje v Izraelu in zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu. Zakonodaja ogroža tudi delo agencije na območju Gaze, saj Izrael nadzira tamkajšnje mejne prehode.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je po sprejetju zakonodaje sicer dejal, da mora trajna humanitarna pomoč v Gazi kljub prepovedi ostati na voljo ter da je Izrael pripravljen sodelovati z mednarodnimi partnerji, da bi civilistom v enklavi zagotovili humanitarno pomoč na način, »ki ne ogroža varnosti Izraela«.

Do odločitve kneseta so bili kritični tudi v Združenih narodih, ZDA, Veliki Britaniji in Nemčiji.

Priporočamo