Na severu Kosova so se v petek nadaljevali protesti Srbov pred občinskimi zgradbami proti delovanju albanskih županov. V diplomatskih krogih je odmeval načelni dogovor o ponovitvi županskih volitev, ki naj bi se jih zdaj udeležili tudi Srbi. V središču Kosovske Mitrovice pa so Albanci molili za mir.
Pred občinsko zgradbo v Zubinem Potoku, dvajset kilometrov od Kosovske Mitrovice, so se tudi v petek dopoldne srbski občinski delavci zbrali na protestu. V vročini so se posedli pod platnene strehe in opazovali kosovske policiste, Albance, ki so na soncu, opremljeni s čeladami in ščiti, varovali občinsko stavbo pred njenimi uslužbenci.
»Gre lahko nekdo do njih in jih vpraša, kaj mislijo, da počnejo tukaj?« je sarkastično pripomnil eden od protestnikov. Srbi v Zubinem Potoku, enako kot v Zvečanu in Leposaviću, občinah na severu Kosova, se že ves teden vsako dopoldne zbirajo pred svojimi občinskimi zgradbami. V vsaki občini je situacija malo drugačna. V Leposaviću denimo v stavbi uraduje župan. Vendar je to Albanec, ki ga Srbi ne priznavajo. Zato ga pred stavbo varujejo italijanski in ameriški vojaki Kfor, v stavbi pa je z njim skrit odred specialnih enot kosovske policije. Uraduje lahko zgolj simbolično, saj nihče ne more do njega.
V Zvečanu, kjer so v ponedeljek potekali ostri ulični spopadi, stojijo pred stavbo poljski vojaki, kosovski policisti so v stavbi, albanski župan pa uraduje v hribovski vasi Lipe na drugi strani doline.
V Zubinem Potoku, kjer je situacija najbolj mirna, pa so kosovski policisti pred stavbo, italijanski in madžarski vojaki počivajo v senci za stavbo, albanski župan pa uraduje doma, v vasi Čabra.
Pat položaj, ki je na severu Kosova nastal po ponedeljkovih spopadih, v katerih je bilo hudo ranjenih več deset srbskih protestnikov in Kforjevih vojakov, je tudi v petek zaposloval mednarodno skupnost. Situacija je zaostrena, saj je srbski predsednik Aleksandar Vučić srbski vojski ukazal stanje najvišje pripravljenosti, na albanski strani pa je med ljudmi slišati pozive k »zavzetju severa«. Ob albanskem protestu, ki je v južnem delu Kosovske Mitrovice potekal v četrtek, so italijanski karabinjerji dodatno blokirali most čez Ibar.
Do umiritve z novimi volitvami
Visoki predstavnik Evropske Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Josep Borrell je medtem v pogovorih s srbskim predsednikom Vučićem in kosovsko predsednico Vjoso Osmani izrazil jasne zahteve za razrešitev položaja: nove županske volitve v občinah z večinskim srbskim prebivalstvom, sodelovanje Srbov na teh volitvah - ker so volitve aprila bojkotirali - ter začetek ustanavljanja srbskih občin.
Zahteve, ki so sledile ameriškim ostrim kritikam ravnanja kosovskega premierja Albina Kurtija, ker je na sever poslal specialno policijo, so na lokalni ravni naletele na mešane odzive. »Takšen predlog je posledica radikalne Kurtijeve politike,« nam je v petek dejal tukajšnji srbski politični aktivist Marko Jakšić. »Kurti je Kosovo vrnil v stanje iz leta 1999. Gre za klasično okupacijo,« je prepričan. »Sodelovanje Srbov na volitvah v takšnih okoliščinah, dokler se s severa ne umakne albanska specialna policija, ne bo dosegljivo,« napoveduje Jakšić.
Nekdanji minister za Kosovo v srbski vladi, kosovski Srb iz Leposavića Goran Bogdanović, pa je prepričan, da so ponovne volitve edina pot do umiritve razmer. »Seveda pa bo imel Vučić, ki je bil glavni pobudnik srbskega bojkota na aprilskih volitvah, težavo, kako razložiti Srbom, da se je zdaj volitev treba udeležiti,« pravi Bogdanović. Njegovemu mnenju, da je treba čim prej organizirati nove volitve, se je pridružila tudi politična analitičarka, raziskovalka pri Henry Jackson Society Helena Ivanov. »Pri tem se mora angažirati Evropska unija, saj incidenti, ki smo jih videli pred občinskimi stavbami, rušijo vse dogovore, dosežene v Ohridu,« je spomnila na dosedanji pogajalski proces med Vučićem in Kurtijem.
Domače kritike za Kurtija
Na albanski strani medtem opozicija v prištinskem parlamentu kritizira Kurtijeve poteze. »Igrate se z ognjem,« je premierju sporočil Memli Krasniqi iz opozicijske Demokratične stranke Kosova. Premier ogroža tudi odnose z največjimi zavezniki, Američani, je opozoril poslanec. Da mora biti prvi korak kosovske vlade umirjanje razmer, nam je dejal tudi Halil Matoshi, svetovalec nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja. »To velja zlasti zato, ker to pričakujejo ZDA, ki jamčijo Kosovu svobodo,« pravi Matoshi. Prištinski politični analitik Shqiprim Pula pa nam je pojasnil, da bi bila ponovitev volitev »v nasprotju z univerzalnimi principi demokracije«. »Zahteva nas preseneča,« je dejal. »Odločitev srbske manjšine, da ne bo sodelovala na aprilskih volitvah (ko so bili izvoljeni albanski župani, op.p.), je bila njihova samostojna odločitev. Vprašati se moramo, ali bi Borell zahteval ponovitev volitev, če bi jih bojkotirala katera druga kosovska manjšina. Ali pa se zavzema samo za Srbe?« se sprašuje Pula.Albanci v Kosovski Mitrovici v petek niso več protestirali, so se pa zbrali na veliki petkovi molitvi v Isa Begovi džamiji sredi mesta. Ker je bilo ljudi preveč, so s preprogami zasedli tudi ploščad ob džamiji. »Ljudje so vznemirjeni, zato smo danes molili za mir,« nam je povedal glavni imam Enis Rama. »To, kar se dogaja, ni človeško. Tudi ljudje na drugi strani Ibarja so naši sosedje. Dovolj nam je žrtev, dovolj nam je vojne.«