"V Belorusiji imamo trdno demokracijo. Na nikogar ne pritiskamo in nikogar ne bomo utišali," je po oddaji glasu povedal Lukašenko in poudaril, da Belorusija glede volitev ne potrebuje priznavanja iz tujine.

Sinovi nočejo, ženska ne bi smela

Sedemdesetletnik je izjavil še, da bi morala v prihodnje na čelo države stopiti "nova generacija". Kot je dejal bi lahko "prihodnji predsedniki" bili med sedanjimi regionalnimi guvernerji, člani vlade ali parlamenta.

Ob tem je poudaril, da si nihče od njegovih treh sinov ne želi biti predsednik in da ta položaj ne bi smela zasedati ženska. "Popolnoma nasprotujem temu, da bi to delo opravljala ženska. Ženska ne more biti diktator, imamo pa kar nekaj moških, ki bi lahko bili voditelji," je dodal.

Prav tako je zavrnil možnost pogovorov z opozicijo v izgnanstvu. "O čem bi se moral pogovarjati z njimi?," se je vprašal in dodal, da so ti sami zapustili državo.

Zmaga na volitvah je sicer Lukašenku praktično zagotovljena, saj preostali štirje kandidati po mnenju analitikov ne predstavljajo prave alternative njegovim politikam.

Brez legitimnosti

Lukašenko je v preteklosti zatrl številne množične proteste proti njegovi vladavini. Zadnji in najhujši se je odvil po spornih predsedniških volitvah leta 2020, na katerih je po mnenju mnogih zmagala opozicijska kandidatka Svetlana Tihanovska. Uradnih rezultatov ni priznala večina evropskih držav, vključno s Slovenijo.

Beloruska opozicija v izgnanstvu na čelu s Tihanovsko je volitve označila za farso in Beloruse pozvala, naj ne protestirajo, češ da bi v tem trenutku žrtvovali svojo svobodo za nič.

Tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas je v soboto volitve označila za farso in dodala, da Lukašenko nima nobene legitimnosti. Evropski poslanci pa so pred dnevi sprejeli resolucijo, s katero so EU in mednarodno skupnost pozvali, naj izida volitev ne priznata.

Priporočamo