Merz med drugim predlaga takojšnje pridržanje ljudi, ki morajo zapustiti državo, ter »de facto prepoved vstopa« za begunce. Napovedi Friedricha Merza so sprožile zaskrbljene odzive pri SPD in Zelenih. Tako nemški kancler Olaf Scholz (SPD) kot kandidat Zelenih za kanclerja Robert Habeck sta minuli konec tedna opozorila, da želi predsednik CDU Merz zrušiti »ognjeno pregrado« sodelovanja z AfD. Scholz je v soboto izjavil, da predlogi Friedricha​ Merza kršijo »pravila nemške ustave in naše evropske pogodbe« ter da bi državne uradnike pozivali h kršitvi prava.

Habeck: »To je Nemčija na prvem mestu«

Robert Habeck je na zborovanju Zelenih obtožil krščansko unijo, da se vse bolj nagiba na desno. »To je Nemčija na prvem mestu,« je v nedeljo dejal o zahtevah po zaprtju meja za begunce. Obtožil je CDU in CSU, da želita slediti novemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu. Friedrich Merz pa je v soboto zavrnil obtožbe o sodelovanju z AfD.

Po poročanju agencije Reuters naj bi CDU vložila dva konkretna predloga. Prvi vsebuje »pet točk za varne meje in konec nezakonite migracije«, drugi pa zahteva spremembo politike na področju notranje varnosti. Možnosti za uresničitev predlogov so kljub temu majhne, saj besedilo CDU kritizira tako SPD, Zelene in FDP kot tudi AfD. Zadnja je v dokumentu o migracijah izrecno označena kot »naš politični nasprotnik«, kar naj bi preprečilo, da bi AfD podprla predlog krščanske unije.

Migracijski predlog zahteva, da se nemške meje »trajno nadzorujejo«. Predlagana je dejanska prepoved vstopa za vse, ki nimajo veljavnih vstopnih dokumentov, ne glede na morebitne prošnje za zaščito, kot je prošnja za azil. »Ljudje, ki morajo zapustiti državo, ne smejo več biti na prostosti. Takoj jih je treba pridržati,« je zapisano v tretjem delu. Ustrezno »število mest za pridržanje v tretjih državah bi moralo biti znatno« povečano.

CDU zahteva ostrejše ukrepe za migrante

CDU si prizadeva za sprejetje strožjih zakonov o vstopu in bivanju v Nemčiji. Ti bi omogočili hitrejše ukrepe proti migrantom, ki morajo zapustiti državo. Poleg vsakodnevnega usklajevanja med pristojnimi organi predlagajo, da bi zvezna policija pridobila pooblastila za takojšnje izdajanje nalogov za pripor ali izgon posameznikov, ki so bili prijeti in morajo zapustiti državo. Poleg tega naj bi za kazniva dejanja in posameznike, ki bi lahko ogrožali varnost, omejili pravico do prebivanja. Taki posamezniki bi ostali v neomejenem izgnanstvu do njihovega deportiranja ali prostovoljne vrnitve v matične države.

SPD, ki že dolgo nasprotuje strožjim varnostnim zakonom, namerava v prihodnjih tednih predstaviti svoje predloge za nacionalno izvajanje evropske azilne reforme, ki je CDU/CSU doslej ni podprla. Kot je opozoril kandidat SPD za kanclerja Olaf Scholz, ni treba čakati na volitve, da bi ukrepali. Po njegovih besedah bi lahko že zdaj uvedli »dublinski center«, kar bi pomenilo ustanovitev centrov za ljudi, ki bi morali po pravilih dublinske uredbe vložiti prošnjo za azil v drugi evropski državi in so dolžni zapustiti Nemčijo. Za primer je navedel afganistanskega napadalca v Aschaffenburgu, ki je bil odgovoren za smrt otroka in moškega.

Scholz je tudi obtožil bavarske oblasti, ki jih vodi CSU, da želijo omiliti svojo odgovornost za dogodke v omenjenem kraju blizu Frankfurta. »To žali žrtve napada. Vsi moramo sprejeti svojo odgovornost,« je dejal Scholz. 

Priporočamo