Los Angeles je zadnje dni prej kot mestu angelov podoben peklu. Opustošene soseske spominjajo na v vojnah porušene kraje, na apokalipso, konec sveta. Lokalni mediji stanje opisujejo kot prizore iz filmov katastrofe, kot bi na drugo največje ameriško mesto padla jedrska bomba … »Kot bi Damoklej nad mestom vihtel svoj meč. Nebo je bilo tako gosto od dima, kot bi razjarjeno božanstvo po njem razmazalo črnilo,« se je poetično izrazil novinar britanskega Daily Maila. Kjer so še pred dnevi stale na milijone dolarjev vredne vile največjih filmskih zvezdnikov in drugih bogatašev, Anthonyja Hopkinsa, Mela Gibsona, Paris Hilton, Billyja Crystala, danes samevajo le še kupi pepela.
I’m standing here in what used to be our home, and the heartbreak is truly indescribable.💔🥺 When I first saw the news, I was in complete shock—I couldn’t process it. But now, standing here and seeing it with my own eyes, it feels like my heart has shattered into a million… pic.twitter.com/mJcFjQVVX7
— Paris Hilton (@ParisHilton) January 10, 2025
Ogenj ne izbira žrtev. Pred njim so vsi enaki. Od elitne soseske Pacific Palisades so ostale samo ruševine, plameni so požrli vse, za njimi je ostala zgolj opeka. Gasilci, ki jim je na pomoč priskočila tudi vojska, naj bi imeli v manjši meri pod nadzorom najhujšega od požarov, a jim znova grozi okrepitev vetra. V tej in veliko siromašnejši soseski Altadena je ogenj uničil skupno več kot deset tisoč stavb, med drugim šole, številne znamenitosti, gledališče, restavracije, in več kot 30.000 hektarjev površin. Trenutno so v mestu aktivni še trije ali štirje drugi požari, zadnji je izbruhnil (oziroma je bil najverjetneje podtaknjen) v četrtek. Eden se nevarno približuje še eni z dvorci najbogatejših posejani soseski Calabasas.
Eni rešujejo, drugi kradejo
»Hiša je bila vse, kar sem imela. Zanjo sem delala vse življenje,« je s solzami v očeh za CNN v začasnem zavetišču v Pasadeni spregovorila Raya Reynaga. Skušala jo je rešiti, z ognjem se je borila več ur. S posestva so jo morali prisilno odvesti. »Ničesar več nimam. V ognju so izpuhteli bratova žara, fotografije pokojne mame, vse, kar sem od nje podedovala,« je naštevala katastrofalno izgubo.
Večina prebivalcev trenutno še ne dojame, kaj se jim je zgodilo. »Življenja, kakršno je bilo do zdaj, ni več,« je v nejeveri pred kamero spoznala Kimiko Warner - Turner. Da bi ga morala začeti graditi čisto z ničle, se ji zdi nepredstavljivo. Na tisoče domačinov je ostalo brez vsega, imetje so skrčili na vsebino manjših kovčkov in športnih torb. Nekateri so kakšno od njih pustili celo v avtu, s katerim so se zataknili v groznih prometnih zamaških, in peš pobegnili na plažo, kakor so jim odredili gasilci. A so hvaležni, da so vsaj živi. Več kot deset drugih na območju take sreče ni imelo.
Ker se gasilcem do nekaj bolj prizadetih območij še ni uspelo prebiti, bo številka smrtnih žrtev zagotovo še zrasla. Evakuacija je bila odrejena za okoli 200.000 ljudi (še 200.000 jih je na čakanju), za kratek čas tudi za stanujoče na prestižnih Hollywoodskih gričih, znanih iz filmov in serij. Oblasti so na smrt prestrašile še na milijone prebivalcev, ko so jim po pomoti poslale sporočila za evakuacijo. Rahlo paniko je povzročil tudi posnetek gorečega ikoničnega znaka Hollywood, a se je ta pomirila, ko se je izkazalo, da je šlo za lažni video.
This is what Gavin Newsom did to the Pacific Palisades.
— Paul A. Szypula 🇺🇸 (@Bubblebathgirl) January 9, 2025
He needs to resign immediately.
Then be indicted.pic.twitter.com/clV7paesVq
Prizori iz kalifornijskega mesta na trenutke spominjajo na tiste s Krasa leta 2022 ali vsakoletne s hrvaške obale. Izčrpani po 48-urnih izmenah gasilci, ki so na zahodno ameriško obalo prišli z vse države, brez kančka energije ležijo na tleh. Privoščijo si nekaj minut počitka, potem se vrnejo v boj. »V očeh se jim vidi, da so na robu svojih moči. A od tukaj ne bodo šli, dokler ne bo varno za vse,« je za CNN dejal poveljnik bataljona Brent Pascua. Obupani zaradi pomanjkanja vode v hidrantih na določenih območjih so se zatekli k zajemanju vode iz bazenov in bližnjih jezer. »To je tragičen čas za Los Angeles, čas preizkušenj, a tudi čas, ko se razkrije, kakšni ljudje v resnici smo,« je dodal vodja losangeleške policije Jim McDonnell. Iz prostovoljcev, ki svoje življenje tvegajo za sosede, pa tudi za izgubljene kužke, konje ali zajčke, ujete v gorečem grmičevju, je katastrofa potegnila najboljše. Iz tistih, ki so tragedijo izrabili za lastno bogatenje, pa najslabše. Policija je namreč prijela na desetine ljudi, ki so začeli pleniti po zapuščenih soseskah. Na pomoč pri ohranjanju reda in miru je policiji priskočila tudi nacionalna garda, za prizadeta območja pa so uvedli policijsko uro. Bogataši, ki si to lahko privoščijo, so za svoje domove že najeli zasebno varovanje. Drugi lahko le molijo in upajo na najboljše.
Za 150 milijard dolarjev škode?
Uničujoči požari predstavljajo eno najhujših naravnih katastrof v zgodovini območja, ki so v enem sicer najbolj mokrih mesecev v letu posebno smrtonosni postali zaradi več dejavnikov – zelo suhih tal (na območju je od lanskega maja padlo le nekaj kapelj dežja), zaraščene vegetacije in orkanskega vetra Santa Ana, zaradi katerega se razmere in območja gorenja spreminjajo skoraj iz minute v minuto. Po prvih ocenah je zagorelo zaradi iskre na manjšem požaru na dvorišču ene od hiš, zaradi prej omenjenih razmer pa je bila katastrofa neizbežna. Veliki ljubitelji teorij zarote, ki jih med Američani ni malo, krivdo pripisujejo napadom brezpilotnikov, nevoščljivim brezdomcem, tudi Rusom. Drugi bolj racionalni s prstom kažejo na malomarne mestne oblasti in zlasti županjo Karen Bass, ki je sredstva gasilcev lansko poletje znižala za sedemnajst milijonov dolarjev.
Nekdanji in novoizvoljeni predsednik Donald Trump zahteva odstop demokratskega guvernerja Kalifornije Gavina Newsoma, s katerim se že od nekdaj slabo razumeta, aktualni predsednik Joe Biden pa je že zagotovil dodatna zvezna sredstva in vire za pomoč. Koliko škode bo nastalo, je še prehitro govoriti, nekateri pa že napovedujejo skorajda rekordno – 150 milijard dolarjev. V ameriški zgodovini je bil bolj uničujoč le še orkan Katrina, v katerem je leta 2005 nastalo za 200 milijard dolarjev škode. Prebivalce Los Angelesa, ki jim je ogenj požrl bolj ali manj vse imetje, dodatno skrbi, da jim zavarovalnice ne bodo hotele ali zmogle izplačati vsote, ki jim pripadajo. Nekatere so v zadnjih letih z zavarovalnih polic na območju umaknile možnost zavarovanja zoper požar, saj bi bilo tveganje zanje preveliko.