Novi predhodni podatki agencije Frontex kažejo, da se bo število nezakonitih prehodov meje v EU v letu 2024 zmanjšalo za 38 odstotkov. Tako so nezakonite migracije v EU dosegle najnižjo raven po letu 2021, ko je nanje vplivala pandemija Covid. Pri Frontexu kot razlog za takšen lanski upad navajajo okrepljeno sodelovanje držav sedemindvajseterice in partnerskih držav v boju proti tihotapskim mrežam.

Zgolj še 239.000 nezakonitih migrantov so članice Frontexa odkrile lani. Največ je k zmanjšanju prispeval kar 59-odstotni upad po osrednji sredozemski poti in 78-odstotno znižanje števila odkritih migrantov na zahodnobalkanski poti, kjer se države v regiji s skupnim sodelovanjem močno trudijo zmanjšati nezakonite migracije. Največ nezakonitih migrantov čez zahodnobalkansko pot je lani bilo državljanov Sirije, Afganistana in Turčije. Upad na sredozemski poti na Frontexu pojasnjujejo z manjšim številom odhodov iz Tunizije in Libije.

Še naprej sicer le okoli deset odstotkov nezakonitih migrantov v povprečju predstavljajo ženske in otroci. 62 odstotkov žensk je z otroci prišlo sicer čez najnevarnejšo – osrednjo sredozemsko migracijsko pot. Po ocenah Mednarodne organizacije za migracije (IOM) je sicer zgolj lani med poskusom prečkanja Sredozemskega morja življenje izgubilo 2300 ljudi.

»V letu 2024 se je število nezakonitih prehodov meje znatno zmanjšalo, vendar so se pokazala tudi nova tveganja in spreminjajoča se dinamika. Agencija Frontex in mejni organi po vsej Evropi morajo ostati pripravljeni in prilagodljivi, da se lahko učinkovito spopadajo s temi spreminjajočimi se izzivi. Naša zaveza je varovati evropske meje in pri tem spoštovati najvišje standarde človečnosti in sodelovanja,« zatrjuje izvršni direktor Frontexa Hans Leijtens.

Priporočamo