Danes se v Münchnu končuje vsakoletna varnostna konferenca, novica o smrti Navalnega pa je lani odjeknila prav ob njenen začetku, Tam je bila tudi Julija Navalna, ki je takrat stopila na govorniški oder, za smrt soproga obtožila ruskega predsednika Vladimirja Putina, ter dejala: »Hočem, da Putin, njegovi ljudje, prijatelji, vlada vedo, da bodo kaznovani za to, kar so storili moji državi, moji družini in mojemu soprogu. Pričakala jih bo roka pravice in to prav kmalu.«
Nekaj dni kasneje je Navalna izjavila, da »točno vemo, zakaj so ga ubili« in da bodo to kmalu tudi sporočili. Deset dni po njegovi smrti je njegova sodelavka Marija Pevčih obelodanila, da so Navalnega poskusili vključiti v izmenjavo zapornikov med Rusijo in Zahodom, ki se je takrat pripravljala. Avgusta se je tudi zgodila, ko je Rusija izpustila 16 oseb, zahodne države pa so jih Moskvi izročile deset, med njimi v Sloveniji aretirana ruska vohuna in njuna otroka. Izkazalo se je, da je bil Navalni pred smrtjo res med tistimi, ki naj bi ga zamenjali. Njegova vdova trdi, da je Putin to hotel preprečiti in ga dal ubiti, četudi naj bi sprva sam pristal, da se ga vključi v zamenjavo. Tudi na zahodu so za smrt Navalnega obtožili Kremelj, ki odgovornost zanika.
Vizija čudovite Rusije
Posthumno so oktobra lani izšli njegovi spomini z naslovom Domoljub. V njih govori o svoji viziji »čudovite Rusije prihodnosti« s pošteno in svobodno izvoljenimi voditelji, ukročeno uradniško korupcijo in delujočimi demokratičnimi institucijami, je ob izidu zapisala agencija AP. Knjiga je na pol zaporniški dnevnik, četudi Navalni piše, da tega ni zares želel. V njej se spominja preganjanja oblasti, ki ga je bil deležen zaradi svojega delovanja, grozljivosti ždenja v samici za najmanjše zaporniške prestopke, podhranjenosti, odrekanje spanca. »Pomembno pa je, da sam sebe ne mučiš z jezo, sovraštvom, fantazijami o maščevanju, ampak da položaj takoj sprejmeš. To zna biti težko, miselni proces ni tako enosmeren, ampak ko se znajdete v težavah, je s tem vredno poskusiti. Deluje, če le vse resno premislite.«
Leta 2013 je na volitvah za moskovskega župana dobil 27,2 odstotka glasov. Leta 2018 pa so mu prepovedali kandidirati na predsedniških volitvah. Tudi njegovi stranki so v Rusiji večkrat onemogočili delovanje. Avgusta 2020 je bil Navalni tarča napada z živčnim strupom v Sibiriji, za kar je obtožil rusko obveščevalno službo FSB. Takrat je komajda preživel. Ruske oblasti so dovolile, da so ga na zdravljenje prepeljali v Nemčijo. Ko se je postavil na noge, pa je hotel nazaj, čeprav je dobro vedel, kaj ga čaka. Takoj so ga aretirali, sprva zaradi kršenja določil pogojne kazni v času, ko je bil v Nemčiji. Iz zapora več ni prišel.
Odgovor Kremlja na obtožbe
Leta 2011 je Navalni ustanovil Fundacijo za boj proti korupciji, ki je objavljala odmevna poročila o Putinu in drugih najvišjih predstavnikih oblasti, denimo leta 2021 o »Putinovi palači« ob Črnem morju, za katero naj bi porabili za milijardo dolarjev javnega denarja. V Kremlju so na trditve, ki so pritegnile mednarodno pozornost, celo odgovorili, kar je dokazovalo domet zgodbe. Dejali so, da gre za zaseben projekt vrste podjetnikov.
Fundacijo za boj proti korupciji so v državi kasneje prepovedali in je bila razpuščena. Tudi sicer se pregon sodelavcev Navalnega, čigar imena Putin ni hotel izgovarjati, nadaljuje. Prejšnji mesec so v Rusiji zaprli tri njegove odvetnike z obtožbami, da so sodelovali v ekstremistični organizaciji ter pomagali prenašati sporočila med zaprtim Navalnim in njegovimi sodelavci.
Dva mogoča konca
Leta 2022 je Navalni oznanil, da so fundacijo spet ustanovili kot mednarodno organizacijo s sedežem v ZDA. Zdaj jo kot direktorica vodi njegova vdova Julija. Prejšnji mesec so objavili preiskovalno poročilo s trditvami, da državni naftni velikan Rosneft zaposluje več deset mladih deklet, uradno kot administrativno osebje, neuradno pa da so spremljevalke vodij podjetja. Poročilo ni dobilo pozornosti, kakršno nekoč gotovo bi.
Julija Navalna, ki živi v tujini, je bila letos spet na varnostni konferenci v Münchnu, a v obdobju sprememb. Putin se prebija iz politične osame zahoda, iz katere ga je potegnil Donald Trump, spet postaja relevanten ameriški sogovornik, kot je dolgo želel, ruski vojski v Ukrajini ne gre slabo, Evropa, kjer so čislali Navalnega, svojo vlogo še poskuša najti. V bavarski prestolnici je Navalna zahodnim voditeljem dejala, da se s Putinom nima smisla pogajati: »Samo dva mogoča konca sta. Če bo ostal na oblasti, bo kršil dogovor. Če bo padel z oblasti, pa bo dogovor brez pomena.«