Po najnovejših podatkih mozambiškega nacionalnega inštituta za naravne nesreče je ciklon Chido na severu države prizadel 263.000 prebivalcev. Umrlo je najmanj 45 ljudi, 503 so poškodovani. Urad ZN za usklajevanje humanitarnih zadev (OCHA) je opozoril, da bi se lahko število smrtnih žrtev povečalo, poroča španska tiskovna agencija EFE.
Predsednica omenjenega inštituta Luisa Meque je v torek opozorila, da so razmere še vedno kaotične. Najhuje je prizadeta pokrajina Cabo Delgado na severu afriške države ob Indijskem oceanu, o škodi in smrtnih žrtvah pa poročajo še iz provinc Nampula in Niassa.
Ciklon je Mozambik dosegel v nedeljo, v ponedeljek se je pomaknil nad sosednji Malavi, kjer sta umrla najmanj dva človeka, prizadel pa je več kot 8000 ljudi. Kasneje je nekoliko oslabel in v torek dosegel Zimbabve.
Najhuje je sicer Chido konec tedna prizadel francosko otočje Mayotte ob jugovzhodni obali Afrike, kjer je po najnovejših podatkih francoskega notranjega ministrstva umrlo 22 ljudi, več kot 1370 pa jih je bilo poškodovanih. Oblasti se bojijo, da bo končno število smrtnih žrtev več tisoč.
Posledice ciklona na otočju Mayotte:
Not lies, not a fake video, not misinformation. A video of horrific destruction in Mayotte after Cyclone Chido.... TENS OF THOUSANDS could have died (Reuters).
— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) December 17, 2024
Let’s see real news go viral for once...pic.twitter.com/BldcoVqIDx
Na otočju so v torek razglasili nočno policijsko uro med 22. in 4. uro po krajevnem času, da bi preprečili plenjenje v razdejanih naseljih in zagotovili varnost prebivalcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Razmere na otočju po najmočnejšem ciklonu po skoraj stotih letih danes ostajajo težke, še vedno primanjkuje vode in hrane. Najrevnejši francoski departma bo v četrtek obiskal predsednik Emmanuel Macron, so v torek zvečer sporočili iz Elizejske palače.