Zunanji minister Bosne in Hercegovine (BiH) Elmedin Konaković je v nedeljo izjavil, da je treba akcijo, v kateri bi aretirali predsednika Republike Srbske (RS) Milorada Dodika, izvesti na način, da ne bi povzročili oboroženih spopadov. Opozoril je, da ima notranje ministrstvo RS osem tisoč oboroženih policistov, kar je razlog za previdnost. Proti Dodiku in predsedniku Narodne skupščine RS Nenadu Stevandiću ter premierju entitete Radovanu Viškoviću poteka preiskava državnega tožilstva. Osumljeni so, da so ogrozili ustavno ureditev BiH, ker so sprejeli zakone, s katerimi so od BiH osamosvojili tožilstvo in sodstvo RS, prav tako so izvedli izstop entitete iz delovanja SIPA (državne agencije za preiskave in zaščito), ki po teh spornih zakonih tudi nima več pristojnosti v RS. Vsi trije so zavrnili poziv na zaslišanje v Sarajevo, zato jim je sodišče BiH odredilo enomesečni pripor.

Pri aretaciji bi lahko pomagal Eufor

Stevandić je zadnje dni v Srbiji, kjer podpira študente, ki »hočejo študirati«, torej oblast predsednika Aleksandra Vučića. Ob vrnitvi v BiH bi Stevandića lahko aretirala mejna policija. Dodik pa namerava v sredo odleteti na obisk v Moskvo. Nekateri se sprašujejo, ali bo morda ostal tam, da bi se izognil aretaciji.

Doslej trojice še nihče ni poskušal aretirati, a iz SIPA so pravosodni policiji, ki je od policijskih enot te državne agencije zahtevala pomoč, poslali oceno, da bi takšna operacija predstavljala veliko varnostno tveganje. Konaković meni, da bi bilo dobro v BiH ustanoviti državno institucijo, v okviru katere bi delovale močne policijske enote, ki bi lahko takoj izvedle nalog za aretacijo. »V daytonsko organizirani BiH z notranjim ministrstvom RS, ki ga je Dodik s svojimi osem tisoč oboroženimi ljudmi pripravljen potisniti v konflikt, podpiram umirjen in strateški pristop dela naših institucij, ki počasi zategujejo obroč okoli Dodika. Dobro je, da niso hitele, tako da mu niso dale argumentov za konflikt, ki si ga želi,« je še dejal Konaković v intervjuju za RTV Unsko-sanske županije.

Sicer bi lahko enotam agencije SIPA pri aretaciji Dodika in drugih dveh pomagal Eufor, v katerem je 1100 vojakov iz 22 evropskih držav, ki naj bi varovali mir v BiH. Posredovalo bi lahko tudi poveljstvo Nata v Sarajevu. To pa ne bi zmanjšalo nevarnosti oboroženega spopada.

Smo v pravi krizi države. Milorad Dodik hoče povsem novo ustavo za RS. Gre za pripravljanje na neodvisnost in morda tudi za druge scenarije.

Christian Schmidt, visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH

Schmidt: Dodik je v slepi ulici

Po Konakoviću je Dodik v brezizhodnem položaju, zato krepi svojo tiranijo nad Srbi iz RS, ki mislijo drugače od njega. Noče nadzora nad seboj, potem ko si je v zadnjih desetletjih, ko je bil na oblasti, na sumljiv način prigrabil bogastvo, vredno več sto milijonov evrov, pravi. Dodik je sicer v nedeljo na instagramu sporočil, da RS nadaljuje postopek sprejemanja svoje nove ustave, ker mora biti močna in neomajna.

Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt pa je v intervjuju za avstrijski tednik Profil dejal: »Smo v pravi krizi države. Milorad Dodik hoče povsem novo ustavo za RS. Gre za pripravljanje na neodvisnost in morda tudi za druge scenarije.« Tudi Schmidt meni, da je Dodik v slepi ulici in da morajo institucije BiH ravnati modro in zadržano. Dejal pa je, da bi se zagovorniki samostojnosti RS radi izognili nasilju. Dal je vedeti, da naj bi edino Moskva imela interes za oboroženi spopad. Schmidt je zadovoljen, ker ZDA tudi pod Trumpom ostajajo garant miru in ker Dodikov poziv Srbom, ki delajo v skupnih državnih institucijah BiH, naj jih zapustijo, ni naletel na velik odziv. 

File - In this Tuesday, Jan. 3, 2017 file photo Christian Schmidt, at this time German Minister of Food and Agriculture, addresses the media during a news conference in Berlin, Germany. Christian Schmidt is candidate for the post of High Representative of the International Community in Bosnia and Herzegovina. (AP Photo/Michael Sohn, file)

Christian Schmidt, visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH. Foto: AP

Vučić bi pomirjal Dodika

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ki se bo v sredo v Bruslju sestal z generalnim sekretarjem Nata Markom Ruttejem, je v nedeljo na seji svoje vlade, na katero je bil »povabljen«, izjavil, da je treba »v pogovoru z Evropo in Ruttejem najti izhod iz krize v BiH, tako da se ohrani mir, stabilnost in RS, seveda v okviru daytonske BiH«. Svojo vlado je pozval, da naj organizira obisk Dodika in Stevandića v Beogradu, po možnosti preden bo odletel v Bruselj k Rutteju. Očitno hoče Vučić umiriti Dodika.

Priporočamo