Dačić je za časnik Danas potrdil, da ima srbsko notranje ministrstvo v lasti t. i. zvočni top. Zatrdil je, da ga ne uporabljajo niti ga niso namestili na katero od vozil, temveč da so ti sistemi shranjeni v skladišču. Na vprašanje novinarja, zakaj je pred tem izjavil, da notranje ministrstvo ne poseduje zvočnega topa ali kateregakoli drugega podobnega zvočnega orožja, je Dačić odgovoril, da je šlo za nespretno izjavo.

Nenavadno dogajanje na protestih:

"To je bila nespretna izjava. S tem je bilo mišljeno, da notranje ministrstvo tega sredstva ni uvrstilo v svoj arzenal prisilnih sredstev," je pojasnil za Danas. Nakup sistema, katerega uporaba je v Srbiji prepovedana, je označil za zgrešeno naložbo. "Verjetno se je takrat mislilo, da bo sprejet nov zakon o policiji, ki bi kot eno od sredstev prisile predvidel tudi uporabo zvočnega orožja," je dodal.

Več srbskih nevladnih organizacij je do ponedeljka zbralo prek 3000 pričevanj udeležencev sobotnega množičnega protesta v Beogradu glede do zdaj še nepojasnjenega dogodka, ki je vznemiril protestnike. Evropska komisija je v začetku tedna izrazila pričakovanje, da bodo srbske oblasti izvedle preiskavo navedb o uporabi zvočnega topa, nevladniki pa so sprožili peticijo, v kateri zahtevajo mednarodno preiskavo incidenta.

Kako deluje zvočni top:

Priporočamo