»Takoj bomo sprejeli ukrepe za preklic dvostranskih sporazumov o zračnih prevozih z Iranom,« so tri države zapisale v skupni izjavi in napovedale, da si bodo prizadevale tudi za uvedbo sankcij proti iranski letalski družbi Iran Air ter proti subjektom in posameznikom, povezanim z iransko proizvodnjo balističnih raket.

Informacije o iranskih dobavah balističnih raket Rusiji so se namreč po navedbah Berlina, Pariza in Londona izkazale za resnične in pomenijo nadaljnje stopnjevanje iranske podpore ruski agresiji proti Ukrajini, kar neposredno ogroža varnost Evrope.

Nove sankcije proti Iranu je v imenu ZDA danes napovedal tudi ameriški državni sekretar Antony Blinken. Pred tem so iz Bruslja v ponedeljek sporočili, da ima Zahod verodostojne informacije o dobavah iranskih balističnih raket Rusiji. Napovedali so, da bodo proti Teheranu uvedli nove sankcije, če se izkaže, da to drži.

State Department je sporočil, da širitev vojaškega partnerstva med Iranom in Rusijo ogroža evropsko varnost in kaže, kako iranski destabilizacijski vpliv sega dlje od Bližnjega vzhoda, nove sankcije pa gradijo na prejšnjih, sprejetih od leta 2022.

Nove sankcije, ki zajemajo zaplembo premoženja in prepoved poslovanja, so uvedene proti letalski družbi Iran Air zaradi med drugim prevažanja delov za brezpilotna letala ter proti dvema ruskima podjetjema, ki po Kaspijskem morju prevažata dele za brezpilotnike.

Iranske oblasti sicer obtožbe odločno zanikajo. Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Naser Kanani je danes na omrežju X zapisal, da je širjenje lažnih in zavajajočih novic o prenosu iranskega orožja grda propaganda in laž.

Priporočamo