Nadzor so na vseh kopenskih mejah uvedli septembra, veljal naj bi šest mesecev. Ministrica je povedala, da je Nemčija v tem času na mejah pridržala okoli 1800 ljudi in 40.000 zavrnila vstop v državo. "Ta nadzor potrebujemo, dokler ne bomo bistveno okrepili zaščite zunanjih meja EU," je pojasnila Faeserjeva in dodala, da se je število deportacij zavrnjenih prosilcev za azil v zadnjih dveh letih povečalo za več kot 50 odstotkov.

Po njenih besedah je Nemčija edina država v Evropi, ki je "deportirala nevarne zločince v Afganistan" in bo z deportacijami nadaljevala tudi v prihodnje.

Glede vrnitve sirskih beguncev v domovino po padcu režima Bašarja al Asada ministrica meni, da "če se bo upanje na mir v Siriji uresničilo, se bodo tja lahko vrnili številni begunci".

Nadzor po nizu napadov

V Nemčiji so 16. septembra nadzor uvedli po nizu napadov in razgreti razpravi o priseljevanju. Že pred septembrom je Nemčija od leta 2015 nadzor izvajala na mejah z Avstrijo, od lani pa na mejah s s Poljsko, Češko in Švico. Septembra so nato nadzor uvedli še na mejah z Belgijo, Francijo, Dansko, Nizozemsko in Luksemburgom.

Migracije so sicer ena od osrednjih tem kampanje pred predčasnimi volitvami v Nemčiji, ki bodo 23. februarja.

Priporočamo