Napad barakude so potrdili šibeniško pomorski policisti, ki so potapljaču pomagali in ga odpeljali v tamkajšnjo bolnišnico. »Po prvih podatkih ribič ni v življenjski nevarnosti. Napadla ga je, ker jo je skušal ustreliti s harpuno. Večkrat ga je udarila po maski, zaradi česar je dobil lažje poškodbe.« Barakuda torej potapljača ni ugriznila, zdravniško pomoč je potreboval zaradi ostrih delcev razbite maske, ki so ga porezali.

Jutarnji list je povzel začudenje enega od potapljačev, ki se že dlje časa ukvarja s podvodnim ribolovom: »Zelo nenavadno. Prvič slišim, da se je barakuda lotila podvodnega ribiča. Redno hodim na podvodni ribolov in česa takega še nisem doživel niti nisem slišal, da bi ta riba koga napadla.«

Morski biolog Petar Kružić pa pravi, da ni nič čudnega, da je barakuda napadla: skušala se je namreč braniti. »Nič nenavadnega, saj je ribič streljal nanjo. Vsaka riba se bo v takšnem položaju skušala braniti. Barakuda je plenilec z zelo močno čeljustjo in ostrimi zobmi, vendar človeka napade le, ko je ogrožena ali ščiti mladiče.«

Kružić je hrvaškim medijem povedal tudi, da se redno hodi potapljat v Veliko jezero na Mljetu, kjer barakude plavajo v jatah, vendar niso agresivne – pustile so mu celo, da jih je izmeril. »Radovedne so, a ko ugotovijo, da nisem primerna hrana zanje, odplavajo dalje.«

V tropskih morjih so barakude večje, zrastejo več kot dva metra, manjše, kot so jadranske, pa dosežejo meter in pol. Tehtajo le nekaj kilogramov, so pa izjemno močne. V Sredozemlju so redke, ker imajo raje topla morja.

Priporočamo