V Vodnjanu, recimo, kot smo pisali oktobra, so porušili hiše, katerih lastniki so večinoma prav Slovenci. Bagri so brez milosti in ob ogorčenju lastnikov lomili postelje, garderobne omare in drugo pohištvo, ki ga črnograditelji niso umaknili.

Samo za ta poseg so skupni strošek, ki ga bo moralo plačati 16 črnograditeljev, ocenili na nekaj več kot 170.000 evrov. Večina, 86, jih je pred tem svoje objekte porušila sama, ker je bilo tako ceneje.

Tokrat je so razmere obrnjene: na portal morski.hr so se po pomoč obrnili Slovenci, lastniki nepremičnin v okolici Novigrada, ki očitno zaprepadeni spremljajo, kako iz bližnjega kamnoloma odlagajo gradbeni material v morje. Podjetje je ogradilo in zasulo kar 500 metrov zaščitene obale, so zgroženi.

Kamnolom pri Novigradu. Foto: morski.hr, bralec

Zagrajen dostop do obale. Foto: morski.hr, bralec

Obtožbe so podkrepili s fotografijami: podjetje Antenal, ki upravlja kamnolom, naj bi si prilastilo parcele ob morju, katerih lastnica je po podatkih zemljiške knjige sicer Republika Hrvaška.

Kamnolom pri Novigradu. Foto: morski.hr, bralec

Slovenci opozarjajo na anarhijo pri Novigradu. Foto: morski.hr, bralec

Kamnolom je ograjen z žičnato ograjo, odvečni material, večinoma apnenec, pa odlagajo kar na obalo oziroma v morje. ''Kako je mogoče, da ima kamnolom Antenal ograjene vsaj 500 metrov obale? Gramoz in drugo nesnago odlagajo kar tam ... Ali morda zanje velja kakšen drug zakon?'' so ogorčeni.

Kamnolom pri Novigradu. Foto: morski.hr, bralec

Ali morda zanje velja kakšen drug zakon? se sprašujejo ogorčeni Slovenci. Foto: morski.hr, bralec

Prošnjo za komentar so na hrvaškem portalu naslovili na kamnolom Antenal, a še niso odgovorili.

Kamnolom pri Novigradu. Foto: morski.hr, bralec

Odpadni material naj bi odlagali kar v morje. Foto: morski.hr, bralec

Priporočamo