Po podatkih observatorija s sedežem v Združenem kraljestvu je bilo v spopadih doslej ubitih 242 ljudi, večinoma islamističnih borcev, ki jih vodi skupina Hajat Tahrir al Šam, ter več deset pripadnikov sirske vojske in njenih zaveznikov.
V nasilju je življenje izgubilo tudi najmanj 24 civilistov. Po navedbah sirske državne tiskovne agencije Sana so štirje umrli v obstreljevanju Alepa, za katerega so odgovorni islamisti, preostalih 20 pa naj bi bilo ubitih v četrtkovih ruskih zračnih napadih in obstreljevanju sirske vojske.
#Syrie Ashrar al-Cham aux portes d’Alep ce matin // combats en cours dans les faubourgs pic.twitter.com/JfGMzLZL9m
— Wassim Nasr (@SimNasr) November 29, 2024
Po podatkih Združenih narodov je bilo spričo zaostritve konflikta razseljenih že več kot 14.000 ljudi, razmere pa se še poslabšujejo, je sporočil namestnik regionalnega koordinatorja ZN za humanitarno pomoč David Carden.
Moskva, ki ima v bližnji Latakiji vojaško letalsko oporišče, je v luči dogodkov izrazila upanje, da bo sirska vojska hitro ponovno vzpostavila red na območju Alepa. »Kar zadeva razmere v bližini Alepa, gre za kršitev suverenosti Sirije. Smo za to, da sirska vlada tam hitro obnovi red,« je danes dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Spopadi so izbruhnili v sredo, ko so islamisti nepričakovano napadli položaje sirske vojske zahodno od Alepa. Med ofenzivo so se uporniki obrobju drugega največjega mesta v državi približali na vsega deset kilometrov.
Ob tem so prevzeli nadzor nad več vasmi in mesti v istoimenski provinci in sosednji provinci Idlib. Blokirajo tudi prometnico, ki Alep povezuje z Damaskom.
Sirska vojska je v četrtek sporočila, da se proti upornikom bori skupaj s »prijateljskimi silami«. Zaveznici sirske vlade pod vodstvom predsednika Bašarja al Asada sta sicer predvsem Rusija in Iran.
Les rebelles syriens poursuivent leur assaut sur Alep, après avoir déjà capturé des dizaines de colonies.
— KidCharlemagne 🇨🇵🇺🇦🇪🇺 (@KCharlemag85405) November 28, 2024
À Alep se trouvent des bases militaires russes, dont la plus grande base de l’ouest d’Alep, la Base 46, désormais sous contrôle rebelle. Des évacuations sont en cours dans… pic.twitter.com/Z1V9a5UHlE
Državljanska vojna je v Siriji izbruhnila leta 2011, ko je Asad nasilno zatrl protivladne proteste. Nasilje je odtlej zahtevalo več kot 600.000 življenj, na milijone ljudi je bilo razseljenih.
Sirska vojska ob pomoči zaveznikov trenutno nadzoruje okoli dve tretjini od vojne uničene države. Severozahod je medtem še vedno pretežno pod nadzorom upornikov, med katerimi prednjači skupina Hajat Tahrir al Šam, ki poleg delov provinc Alep in Idlib nadzoruje tudi območja v Hami in Latakiji.