V raziskavi, ki jo povzema agencija Reuters, so identificirali 314 otrok, ki so jih v prvih mesecih vojne odpeljali iz Ukrajine v Rusijo kot del sistematičnega programa ''rusifikacije,'' ki ga je financiral Kremelj. Podatke so pridobili iz treh ruskih vladnih baz o posvojitvah v zadnjih 20 mesecih. V Kijevu sicer ocenjujejo, da je bilo od začetka ruske invazije odpeljanih kar okoli 19.500 otrok.

Ruska letala pod neposrednim nadzorom Putinovega urada so otroke prepeljala med majem in oktobrom 2022 v več skupinah. Prevozi so potekali z vojaškimi transportnimi letali pod rusko zastavo, piše v poročilu.

Eno takih skupin so 16. septembra 2022 z okupiranih ozemelj Donecka in Luganska najprej odpeljali v Rostov, nato pa na vojaško letališče Čkalovski v bližini Moskve. Prevoz so opravili z letalom z registrsko številko RA-85123, še piše v poročilu. Gre za tip letala TU-154M, ki ga upravlja 223. letalska enota ruskega obrambnega ministrstva. To so potrdili tudi podatki o sledenju letov na spletni strani Flightradar24.com.

B34HJF Rossiya Tupolev Tu 154M landing at London Gatwick

Letalo TU-154M, s kakršnim so opravljali deportacije otrok. Foto: Reuters/Alamy

Od 314 identificiranih ukrajinskih otrok jih je bilo 166 nameščenih neposredno k državljanom Rusije. Ostalih 148 je zgolj zabeleženih na seznamih o namestitvi, približno tretjino teh pa naj bi oddali rejniškim družinam. Za preostale otroke je znano le, kdaj so bili nazadnje nastanjeni v kateri od ustanov v Rusiji.

V poročilu še navajajo, da so bili ukrajinski otroci v Rusiji izpostavljeni "državni in vojaški propagandi", pri čemer ugotavljajo, da je takšna "domoljubna prevzgoja" potekala v prav vseh ustanovah, kjer so živeli ti otroci.

Raziskovalec Nathaniel Raymond, ki je pri univerzi Yale vodil projekt, je napovedal, da bodo poročilo že jutri predstavili Varnostnemu svetu Združenih narodov.

A general view outside the Yale School of Public Health at Yale University in New Haven, Connecticut, U.S. December 3, 2024. REUTERS/Michelle McLoughlin

Stavba fakultete za javno zdravje univerze Yale v Connecticutu. Foto: Reuters

V njem naj bi bili tudi dokazi za obtožbe, ki so jih spisali pri Mednarodnem kazenskem sodišču. To je že marca 2023 zaradi domnevnega vojnega zločina deportacije ukrajinskih otrok izdalo nalog za aretacijo predsednika Vladimirja Putina in predsednico njegove Komisije za pravice otrok Marijo Lvovo-Belovo.

FILE PHOTO: Russian President Vladimir Putin meets with Presidential Commissioner for Children's Rights Maria Lvova-Belova in Moscow, Russia May 31, 2024. Sputnik/Alexander Kazakov/Pool via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY./File Photo

Vladimir Putin na srečanju s svojo komisarko za otrokove pravice Marijo Lvovo-Belovo maja letos. Foto: Reuters

Ta se je tedaj zagovarjala, da so bile deportacije v bistvu človekoljubno dejanje, da bi zaščitili otroke na območju, kjer poteka vojna.

FILE PHOTO: Russian Presidential Commissioner for Children's Rights Maria Lvova-Belova speaks during a news conference in Moscow, Russia, April 4, 2023. REUTERS/Maxim Shemetov/File Photo

Marija Lvova-Belova aprila lani. Foto: Reuters

Priporočamo