Plenković pred novinarji ni skrival razočaranja in jeze zaradi še enega njegovih tesnih sodelavcev v vladi, ki je osumljen kriminalnih dejanj. Poleg ministra so policisti aretirali tudi njegovega strokovnega kolega, nevrokirurga specialista Krešimirja Rotima, ki je bil tudi vodja nevrokirugije v zagrebškem KBC Sester usmiljenk, ravnatelja zagrebške otroške klinike Gorana Roića ter podjetnika Sašo Pozderja, lastnika družbe Medical Innovation Solutions. Čeprav je USKOK sprožil aretacije na temelju nekaj tedenske preskave, se je pokazalo, da je dokaze proti Berošau in ostalim osumljencem že od julija nabiral Urad evropskega tožilca (EPPO).

Osumljeni so prejemanja in dajanja podkupnine, zlorabe položaja in pooblastil ter pranja denarja, je objavil EPPO, ki ima na svojem seznamu osumljencev poleg štirih prijetih še štiri osebe, vse skupaj pa sumi zločinskega združenja. Prvoosumljenec EPPO-a, je po poročanju hrvaških medijev, protislovni podjetnik z debelim kriminalnim in zaporniškim dosjejem Hrvoje Petrač, ki v času policijske akcije ni bil na Hrvaškem. Med osumljenci naj bi bila tudi oba njegova sinova ter Tomo Pavić iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje v Krapini. Kot je neuradno poročala komercialna hrvaška televizija RTL, imajo evropski preiskovalci dokaze o neposredni komunikaciji Petrača in Pozderja, ki je medicinsko opremo prodajal hrvaškim zdravstvenim ustanovam po letu 2020.

15.11.2024., Zagreb - Državno odvjetnistvo Republike Hrvatske (DORH) odrzalo je konferenciju za medije nakon uhicenja sad vec bivseg ministra zdravstva Vilija Berosa. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Generalni državni odvetnik Ivan Turudić. Foto: Pixsell

Nenavadna upokojitev splitskega zdravnika

EPPO je v sporočilu zapisal, da so osumljenci najmanj štirikrat poskusili zagotoviti prodajo medicinskih naprav Pozderjeve družbe. V treh primerih, pri nabavi operacijskih drobnogledov za zagrebški KBC in otroško bolnišnico, kot tudi za KBC Osijek, naj bi bili uspešni, medtem ko je nekdanji ravnatelj KBC Split Julije Meštrović zavrnil podkupnino, da bi nabavil sistem za robotsko kirurgijo, ki je bil ocenjen na več kot 4,8 milijonov evrov in bi ga v celoti financirali iz evropskega proračuna. Čeprav je zelo cenjen strokovnjak in je bil po navedbah mnogih uspešen ravnatelj, se je Meštrović julija letos nenadoma predčasno upokojil. Čeprav odstopa ni želel pojasniti, so se pojavila ugibanja, da razlogi tičijo v nesoglasjih z Berošem, a tudi ministrovih pritiskih na splitskega zdravnika.

Kot sumijo evropski preiskovalci, je bivši minister v zameno za favoriziranje Pozderjeve družbe v treh primerih dobil po 25.000 evrov, skupaj 75.000 evrov »nagrade«, ker je v zameno za prejete podkupnine izdajal soglasja za nakup teh operacijskih mikroskopov po 20 do 30 odstotkov višjih cenah in zagotavljal javni denar za njihovo financiranje. Na ta način naj bi oškodoval hrvaški proračun za nekaj manj kot 620.000 evrov. Osumljenci iz bolnišnic, ki naj bi prav tako prejeli podkupnine, so pripravljali dokumentacijo o nabavi po tehničnih specifikacijah izdelkov, ki jih na Hrvaškem zadovoljuje le Pozderjeva družba.

15.11.2024., Zagreb - Rano jutros djelatnici PNUSKOK-a krenuli su u novu akciju u kojoj su, s nalozima za pretres, stigli na adresu ministra zdravstva Vilija Berosa te nekolicine visokopozcioniranih lijecnika. Odvjetnica Laura Valkovic Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Odvetnica Laura Valković ob prihodu v Beroševo hišo. Foto: Pixsell

Kdo komu krade primer

Ker na Hrvaškem nikoli ne gre brez dodatnih zapletov, za pristojnost nad izvajanjem postopka tekmujejo USKOK in EPPO. Glavni državni tožilec Ivan Turudić je na novinarski konferenci napovedal, da bo USKOK zahteval prevzem predmeta od EPPO-a, iz katerega so potem za hrvaške medije dejali, da se bodo prizadevali obdržati pristojnost in voditi postopek še naprej. Turudić je prav tako dejal, da Beroša, ki so ga v času epidemije korone mnogi imeli za »superheroja« in je na parlamentarnih volitvah leta 2020 imel več preferenčnih glasov kot Plenković, ne bremenijo prejema podkupovanja temveč zlorabe položaja, kar je milejša optožba. Turudić je pred novinarji priznal, da EPPO verjetno ima več dokazov od USKOK-a, obenem pa obtožil evropsko ustanovo za »nelojalno sodelovanje«.

Predsednik saborskega odbora za pravosodje iz opozicijske stranke Most, Nikola Grmoja (Most) je po Turudićevih izjavah povedal, da je državno tožilstvo z aretacijami »očitno ukradlo« primer od EPPO-a, da bi preprečili širitev preiskave. Opozicija je napovedala da bodo v parlamentu zahtevali tudi razpravo o interpelaciji vlade.

Priporočamo