"Zelo dobro vedo, kakšno je naše naravno bogastvo, in tega, kar imamo, si zelo želijo," je opozoril kanadski premier. Čeprav je Trudeau govoril na sestanku za zaprtimi vrati, so njegov govor posneli, objavili pa tudi pri ameriški mreži CNN.

Priključitev Kanade

Trump že tedne govori o priključitvi Kanade. Po grožnjah s 25-odstotnimi carinami na uvoz iz Kanade in Mehike sta obe državi privolili v 30-dnevni odlog v zameno za strožje mejne kontrole, saj Trump uvedbo carin upravičuje s tihotapljenjem smrtonosnega mamila fentanil v ZDA.

Kanada ima veliko naravnega bogastva: litij in kobalt sta med 31 minerali, ki veljajo za ključne pri proizvodnji baterij za električne avtomobile, sončnih celic in polprevodnikov. Za Kanado so ti minerali pomemben del v strategiji, da bi postala vodilna sila pri zelenem prehodu. Ameriška in kanadska industrija sta tesno povezani, zdravje ameriškega gospodarstva pa je odvisno od Kanade, je dejal kanadski minister za industrijo François-Philippe Champagne.

Po analizi ameriškega CNN je Trump v pičlih dveh tednih, odkar je na položaju, spravil svoje zaveznike v nemogoč položaj. Prva dva tedna je bilo slišati zelo malo kritik: na napoved okupacije Grenlandije so se odzvali razmeroma blago, skupinsko obsodbo pa je izzval predlog o izselitvi palestinskega prebivalstva iz Gaze za izgradnjo »bližnjevzhodne riviere« in sankcioniranje Mednarodnega kazenskega sodišča. Vsi so osupli in česa takega niso mogli predvideti, pravi Jon B. Alterman, nekdanji uradnik ameriškega zunanjega ministrstva, zdaj pa vodja programa za Bližnji vzhod pri Washingtonskem centru za strateške in mednarodne študije.

Zelo težko je napovedati, kaj bo naredil naprej, je za CNN povedal Eric Nelson, nekdanji Trumpov veleposlanik v Bosni in Hercegovini in pozneje pomočnik direktorja nemško-ameriškega Marshallovega centra za varnostne študije v Münchnu. Ljudje, ki poznajo Trumpov način razmišljanja, verjamejo, da bi bilo zavračanje neokusne ideje lahko sredstvo za pritisk na zaveznike, naj pripravijo nekaj boljšega. "Uživa, ko prisili ljudi v takšen položaj," pravi Nelson. Torej: šokiraj, provociraj, hujskaj. To smo pri Trumpu videli že večkrat, dodaja Nathan Sales, nekdanji Trumpov koordinator za boj proti terorizmu. Verjame, da gre za umetnost pogajanja. Gaza kot turistično letovišče ne bo zadnji geopolitični spopad med Trumpom in Evropo. Kaj se bo zgodilo z Ukrajino? Trump je pred tem predlagal predajo ukrajinskega ozemlja Moskvi. Več članov Trumpovega ožjega kroga naj bi naslednji teden odpotovalo na münchensko varnostno konferenco, vključno z državnim sekretarjem Marcom Rubiom, podpredsednikom JD Vanceom in odposlancem za Rusijo in Ukrajino Keithom Kelloggom.

Priporočamo