Kljub ostrim kritikam po sredini potrditvi neobvezujoče resolucije, ki vlado poziva k vzpostavitvi trajnega nadzora na meji in zavrnitvam migrantov na nemških mejah, je krščanska demokracija še drugič v tem tednu skorajda močno načela požarni zid v Nemčiji. Tamkajšnji parlament je bil z vprašanjem migracij danes vnovič prostor ostre predvolilne kampanje. Krščanski demokrati (CDU/CSU), skrajni desničarji AfD, liberalci FDP in skrajno levo gibanje Sahre Wagenknecht (BSW) so na predlog kanclerskega kandidata CDU/CSU Friedricha Merza hoteli izglasovati zakon, ki med drugim zaostruje eno izmed temeljnih pravic upravičencev subsidiarne zaščite. S prepovedjo preselitve družin upravičencev subsidiarne zaščite naj bi Nemčijo naredilo manj privlačno za priseljevanje.

Številne kritike Merza

Toda računi se Merzu niso izšli. Skupina strank je imela teoretično dovolj glasov za potrditev zakona, a očitno vsi od njih zakona niso podprli. Tako niso uspeli sprejeti zakona za omejitev dotoka migrantov, s katerim bi prepovedali združitev družin prosilcem za azil, ki jim je bila v Nemčiji odobrena subsidiarna (netrajna) zaščita. Ta pravica je bila začasno ukinjena med najbolj obremenjenimi migracijskimi leti 2016 do 2018, ko je bilo v Nemčijo vsak mesec dovoljeno pripotovati zgolj tisoč sorodnikom upravičencev do subsidiarne zaščite. Več pristojnosti na železniških postajah v Nemčiji bi z zakonom dobila tudi policija. Obetalo se je namreč, da bi v prihodnje lahko policisti tudi sami vložili prošnje za pridržanje in pripor, da bi zagotovili izgon tujcev, ki nimajo dovoljenja za bivanje v Nemčiji.

Co-leaders of the Alternative for Germany party (AfD) Alice Weidel and Tino Chrupalla react after the announcement of the voting results during a session of the lower house of parliament Bundestag, after Christian Democratic Party (CDU) party leader Friedrich Merz succeeded on Wednesday in getting a motion passed in parliament that calls for a migration crackdown, including the rejection of asylum seekers at the country's land borders, in Berlin, Germany, January 31, 2025. REUTERS/Nadja Wohlleben

Dolgi obrazi na poslanskih klopeh Alternative za Nemčijo, ki je skupaj s kanclerskim kandidatom Friedrichom Merzem računala, da bo požarni zid dokončno padel. Foto: Reuters

Z danes zavrnjenim zakonom je tako prišlo do političnega preobrata potem, ko je po neobvezujoči resoluciji v sredo završalo v nemški družbi. V močno čustveni razpravi v bundestagu so se sicer pojavljali podobni argumenti kot pred dvema dnevoma pri vprašanju potrjevanja resolucij z zaostrenimi protimigracijskimi zahtevami do vlade. Razlika je bila le v političnem ozračju v državi. Proti CDU/CSU so se zaradi načenjanja »požarnega zidu« nesodelovanja s skrajno desnico, zvrstili protesti po državi. Ostro se je proti lastni stranki v redkem odzivu obrnila tudi nekdanja kanclerka Angela Merkel, celo nekdanji preživeli holokavsta 99-letni Albrecht Weinberg je v znak protesta napovedal vrnitev svojega državnega odlikovanja - zveznega križa za zasluge.

Poskus v zadnjem trenutku

Preden je v bundestagu nato prišlo do glasovanja, je Friedrich Merz vse stranke sredine – SPD, Zelene in FDP– povabil na pogovore. Vodja FDP Christian Lindner je zagovarjal oblikovanje takšne rešitve, da zakona ne bi podprla AfD. Merz je vztrajal pri odločanju in želel, da bi SPD in Zeleni njegov zakon podprli. A dogovora glede morebitnega kompromisa po večurnem posvetovanju niso našli. SPD in Zeleni so svarili pred posledicami za Nemčijo, če bo zakon potrjen. Merza so pozivali, naj ga umakne. Vnovično vrnitev zakona v notranjepolitični odbor parlamenta so predlagali tudi sami, to idejo je v dopoldanskih urah podpirala tudi FDP. A krščanski demokrati so vztrajali pri glasovanju in ga izgubili.

Co-leader of the Alternative for Germany party (AfD) Alice Weidel looks on as she attends a session of the lower house of parliament Bundestag, after Christian Democratic Party (CDU) party leader Friedrich Merz succeeded on Wednesday in getting a motion passed in parliament that calls for a migration crackdown, including the rejection of asylum seekers at the country's land borders, in Berlin, Germany, January 31, 2025. REUTERS/Liesa Johannssen   TPX IMAGES OF THE DAY

Vodja AfD Alice Weidel je bila močno razočarana. Foto: Reuters

Vodja Afd Alice Weidel je krivdo za neizglasovan zakon pripisovala CDU/CSU, kjer naj bi prišlo do implozije stranke. V stranki so se tudi spraševali, kdo je pravi kanclerski kandidat krščanskih demokratov: Merz ali Merklova. Merz je medtem razloge za spodleteli poskus sprejemanja zakonodaje videl v tem, da SPD ni bila pripravljena na pogovore o kompromisu, ker je to temo hotela ohraniti kot volilno temo. V SPD, pri Zelenih in Levici so bili zaradi izida glasovanja olajšani. 

 

Merklova proti Merzu

Le redko, če sploh, se nekdanja kanclerka oglaša o aktualnih notranjepolitičnih zadevah. Zato so njene besede takrat povezane s toliko večjo težo. V sporočilu po glasovanju v sredo se je obregnila ob dejstvo, da je njena stranka z glasovi AfD prvič omogočila večino pri glasovanju v nemškem Bundestagu. Spomnila je, da je novembra, ko je razpadla nemška semaforska koalicija podprla zagotovilo Merza, da ne bo iskal parlamentarne večine z glasovi AfD. »Menim, da je narobe, če se ne čutimo več zavezani temu predlogu in s tem zavestno omogočimo AfD, da 29. januarja 2025 prvič pridobi večino pri glasovanju v nemškem Bundestagu.« To je bil oster napad Merklove na Merza, ki se je končal z željo, da bi morale vse demokratične stranke sodelovati za preprečevanje nedavnih napadov, kot so se bili napad z avtom med množico na božičnem sejmu v Magdeburgu ali napad z nožem na otroke in mimoidoče v Aschaffenburgu.

Priporočamo