V volilni noči sta se v Gruziji po prelomnih parlamentarnih volitvah sprva veselila oba tabora. Zmago je na podlagi nekaterih njej naklonjenih vzporednih volitev razglasila vladajoča stranka Gruzijske sanje, isto je na podlagi njim naklonjenih drugih rezultatov vzporednih volitev storila tudi opozicijska združba štirih strank Koalicija za spremembe. Toda po skoraj vseh preštetih glasovih so Gruzijske sanje uradno dobile 54 odstotkov glasov, proevropska koalicija štirih strank pa le 37,6 odstotka glasov. Premier Irakli Kobakhidze je zadovoljno ugotavljal, da se je na teh volitvah odločalo o miru v Gruziji in da bodo dobitniki volilnega rezultata vsi državljani.

Nika Melia and Nika Gvaramia, leaders of the Coalition for Change, and Nana Malashkhia, who leads the coalition's parliament list, react after the announcement of exit poll results in parliamentary elections, in Tbilisi, Georgia October 26, 2024. REUTERS/Zurab Javakhadze

Voditelji opozicije Nika Melia, Nika Gvaramia in Nana Malaškija so na podlagi njim naklonjenih rezultatov vzporednih volitev sprva prav tako slavili volilno zmago. Foto: Reuters

Številne kršitve

Opozicijska koalicija štirih strank, na zmago katere so upali tudi na Zahodu, je zaradi številnih nepravilnosti na volitvah, ki so jih potrdili tudi mednarodni volilni opazovalci, napovedala, da ne bo priznavala rezultatov. Padla je celo ocena, da se je zgodil »ustavni udar«. Trdno so prepričani, da so dobili večino glasov, rezultati volitev pa so ponarejeni. Med drugim so po spletnih omrežjih zakrožili videoposnetki, kako so privrženci Gruzijskih sanj na voliščih polnili volilne skrinjice s snopi glasovnic. Opozicijo podpira tudi predsednica Salome Zurabišvili, ki jo je sicer uspela zediniti pred volitvami. Tudi Zurabišvilijeva ne priznava rezultata volitev in ljudi prav tako poziva, naj gredo na ulice.

Prvi je čestital Orban

Že danes bo v Gruzijo s skupino ministrov pripotoval madžarski premier Viktor Orban, ki je bil med prvimi, ki so Gruzijskim sanjam čestitali za »prepričljivo zmago« na volitvah.

Vsi volilni opazovalci – tako domači kot tuji (OVSE, Nacionalni demokratični inštitut in Mednarodni republikanski inštitut) – so na voliščih opazili številne kršitve. Ocena vseh je bila podobna: podkupovanja, nameščanja glasovnic in ustrahovanja volilcev so lahko vplivali na izid volitev. Nobena od tujih opazovalnih misij pa ni izrekla najostrejše sodbe, namreč, da so bile volitve ukradene ali ponarejene. Združenje mladih pravnikov Gruzije, ki je s svojimi opazovalci prav tako spremljalo potek volitev, je zabeležilo številne primere večkratnega glasovanja, prav tako so sporočili, da so bili opazovalci volitev ovirani pri svojem delu. Manjša mednarodna skupina poslancev iz evropskih nacionalnih parlamentov in evropskega parlamenta je v svoji oceni zapisala, da volitve niso bile ne svobodne ne poštene in da njihov rezultat ne sme biti mednarodno priznan.

Bidzina Ivanišvili, ustanovitelj stranke Gruzijske sanje: »V svetu se redko zgodi, da ista stranka doseže takšen uspeh v tako težkih razmerah – to je dober pokazatelj nadarjenosti gruzijskega ljudstva.«

Kako naprej?

Opozicija je bila seveda razočarana nad uradnim rezultatom. Ob tem, da ne nameravajo priznati rezultata volitev, se ob odločitvi za proteste še niso odločili, kako naprej. Številni izvoljeni opozicijski poslanci so že začeli zavračati svoje dobljene mandate. Nekdanji predsednik vlade Giorgi Gakharia je menil, da je bila na volitvah kršena volja gruzijskega ljudstva. A je tudi prepričan, da sedaj ni čas za brezup: »Vsi se moramo obrniti k pametnim oblikam protesta, ki bodo usmerjene predvsem v zaščito izbire naših državljanov, evropske prihodnosti države in volilne institucije kot take.« 

Priporočamo