Skupščina Srbije je v torek začela razpravljati o novi vladi, o kateri bo najbrž glasovala v četrtek. Najverjetneje jo bo potrdila, saj ima vladajoča Srbska napredna stranka (SNS) predsednika države Aleksandra Vučića absolutno večino. Vsekakor bo nova vlada predstavljala kontinuiteto glede na prejšnje Vučićeve vlade.
Tokrat bo premier ugledni profesor endokrinologije Đuro Macut, sicer zdravnik za bolezni prebavil in sladkorno bolezen. Tudi v tujini velja za strokovnjaka na svojem področju, a nima nobenih izkušenj v politiki. Biljana Stepanović, urednica beograjskega medija Nova Ekonomija, je za Dnevnik povedala: »Macut ni osebnost in bo marioneta, kar Janković ne bi mogel biti. Vučić potrebuje marioneto, ki samo igra premierja.« Po srbski ustavi predsednik države nima veliko pristojnosti, a si jih Vučić prisvaja, tudi določanje ministrov, ki bi moralo biti v pristojnosti mandatarja Macuta.
Stari in novi obrazi
Podpredsednik in notranji minister ostaja vodja socialistov Ivica Dačić, minister za zunanje zadeve pa prozahodni Marko Đurić. Minister za človekove in manjšinske pravice bo Albanec Demo Berisha, nekdanji oficir JLA, ki je sodeloval v represiji nad Albanci, minister za šolstvo pa filozof Dejan Vuk Stanković, ki je od vseh univerzitetnih profesorjev najbolj napadal študentske proteste. V vladi bodo tudi Bošnjaka in pripadnik madžarske manjšine.
Sejo skupščine je neposredno predvajala javna televizija (RTS). Srbski študenti so nezadovoljni z njenim poročanjem in so od ponedeljka zvečer onemogočali vstop zaposlenim, zaradi česar je za pol ure zamujal torkov jutranji program.
Ostre polemike zaradi protestov
Profesor Macut je v skupščini več kot uro predstavljal usmeritve nove vlade. Dejal je, da so protesti in nezadovoljstvo izraz mladosti, to pa ne bi smeli biti blokade in početje, s katerim se preprečuje drugim, da bi delali, se šolali in živeli normalno. Zavzel se je za človekove in manjšinske pravice. Poudaril je nujnost sodelovanja »z Zahodom in Vzhodom, Severom in Jugom«.
Dejal je še: »Kosovo in Metohija sta sestavni del Srbije.« Po njegovih besedah se je povprečna pokojnina v zadnjih 13 letih (torej odkar je na oblasti Vučić) povišala z 230 na 400 evrov, leta 2027 pa bo dosegla 650 evrov. V razpravi med poslanci je prišlo do ostrih polemik glede študentskih protestov. Najodločneje in najbolj energično jih je podprl desni opozicijski poslanec in profesor matematike Miloljub Albijanić, ki se ga je – potem ko so njegovo zavzemanje za pravno državo in zahodne vrednote na drugi strani skupščine z gromkimi aplavzi pozdravljali prozahodni opozicijski poslanci – odrekla njegova proruska stranka Zdrava Srbija. Vladajoča SNS mu je očitala, da je sprostil svojo jezo, ker ni postal direktor statističnega zavoda.