Putinova odločitev, da začne obsežno invazijo na Ukrajino, ga je spremenila v izgnanca, ki je bil dolgo časa v politični divjini. Generalna skupščina Združenih narodov je z veliko večino sprejela resolucijo, ki obsoja Rusijo zaradi njene "nezakonite uporabe sile proti Ukrajini". Državo je prizadelo na tisoče mednarodnih sankcij. Naslednje leto je Mednarodno kazensko sodišče izdalo nalog za aretacijo voditelja Kremlja. Sedaj že bivši ameriški predsednik Joe Biden takrat ni pustil nobenega dvoma o tem, kaj si misli o svojem ruskem kolegu. Putina je označil za "morilskega diktatorja" in "čistega razbojnika", je v komentarju dejal urednik BBC Steve Rosenberg.
Putin je dobil, kar je želel
Menjava na čelu ZDA pa je prinesla spremembo in popolnoma drugačen pristop ZDA do Rusije. Trump pravi, da želi tesno sodelovati s Putinom, da bi končali vojno v Ukrajini. Upa, da bosta obiskovala drug drugega. Enako meni tudi ruski predsednik, ki je Trumpa že povabil v Moskvo.
Trump pravi, da se bodo pogajanja o zaključku vojne v Ukrajini začela takoj po pogovoru s Putinom. Če bo do srečanja res prišlo, bo to pomenilo velik premik v ameriško-ruskih odnosih. Ameriški predsednik Rusije namreč ni obiskal že več kot desetletje.
V mnogih pogledih je Putin že dosegel prvo pomembno diplomatsko zmago. Dobil je, kar hoče - priložnost, da se neposredno pogaja z Združenimi državami Amerike o Ukrajini, po možnosti mimo Kijeva in Evrope, pa tudi priložnost, da se vrne za mizo mednarodne politike. Še vedno pa ostaja nejasno, koliko bo Putin pripravljen popustiti.
Ruski ultimat
Ruski uradniki trdijo, da je Moskva pripravljena na pogovore, vendar se vedno sklicujejo na Putinov tako imenovani mirovni predlog iz junija 2024, ki se bere bolj kot ultimat. V skladu s tem načrtom bi Rusija obdržala vso ukrajinsko ozemlje, ki ga je zasegla, in nekaj zemlje, ki je še vedno pod ukrajinskim nadzorom. Poleg tega Ukrajini ne bi bilo dovoljeno, da se pridruži Natu, zahodne sankcije proti Rusiji pa bi bile odpravljene.
Kot je zapisal eden izmed ruskih časopisov v začetku tega tedna: "Rusija je pripravljena na pogovore. Toda pod svojimi pogoji. Če opustite diplomatski jezik, se to v bistvu imenuje ultimat," zaključuje Rosenberg.