Dulceva sta bila letos poleti del obsežne izmenjave zapornikov med Zahodom in Rusijo – največje takšne po hladni vojni. Ruske oblasti dogodka javno niso komentirale, a Razvedčik navaja, da so odlikovanje prejeli za pogum in zvestobo v nevarnih razmerah.

V intervjuju sta Dulceva razkrila, da sta se spoznala v Nižnem Novgorodu, kjer sta oba delala za rusko obveščevalno službo. Leta 2009 sta začela z usposabljanjem za delovanje v tujini, svojo prvo operacijo pa izvedla leta 2012 v Argentini. V Sloveniji sta delovala pod lažnimi identitetami kot državljana Argentine – Ludwig Gisch in Maria Mayer Munoz. Artjom Dulcev je vodil računalniško podjetje, Ana Dulceva pa umetniško galerijo.

Decembra 2022 sta bila aretirana zaradi vohunske dejavnosti, ob tem pa v zaporu nista kazala obžalovanja. Ana Dulceva je celo izjavila, da bi svoja dejanja ponovila.

Izmenjava zapornikov

Njuno izpustitev je omogočila izmenjava zapornikov 1. avgusta v Ankari, kjer je bilo med Rusijo in Zahodom zamenjanih 26 oseb. Med izmenjanimi so bili ameriški novinar Wall Street Journala Evan Gershkovich, nekdanji marinec Paul Whelan, pa tudi pripadnik ruske varnostne službe FSB Vadim Krasikov, ki je v Nemčiji prestajal dosmrtno kazen zaradi umora čečenskega poveljnika leta 2019. Na seznamu zamenjanih je bil tudi nemški državljan Rico Krieger, obsojen na smrtno kazen v Belorusiji zaradi terorizma.

Red za hrabrost, ki ga podeljuje izključno ruski predsednik, je namenjen tistim, ki izkazujejo izjemno pogum in nesebičnost v življenjsko nevarnih razmerah. Dulceva sta priznanje prejela kot izraz spoštovanja njunega dela za rusko obveščevalno službo v tujini.

Njuno odlikovanje, ki ostaja brez uradne objave Kremlja, odpira nova vprašanja o naravi vohunskih operacij in vlogi izmenjav zapornikov v sodobni geopolitiki.

Priporočamo