Svoboda za Sirce je na dan prinesla tudi najbolj brutalne plati nekdanjega režima. Ena izmed teh je zloglasni zapor Sednaja, okoli 30 kilometrov od Damaska, ki je bil mednarodni skupnosti dobro poznan. V mednarodni humanitarni organizaciji Amnesty International so Sednajo, enega izmed več kot sto zaporov po državi, pred leti poimenovali »klavnica«. Vanjo sta režima Bašarja Al Asada in njegovega očeta Hafeza metala oporečnike in politične nasprotnike. Koliko tisoč ljudi je umrlo za njegovimi stenami po mučenjih, likvidaciji z obešanjem in drugih načinih ugašanja človeških življenj, ni znano.
Pred zaporom so se danes vile dolge vrste ljudi, ki so prišli iskat gotovost glede svojih bližnjih. Okoli 3500 zapornikov so prestolnici bližajoči se uporniki izpustili konec tedna, ko so iz njega prihajali tudi do kosti posušeni živi mrtveci. Prizori so bili grozoviti. Nekateri po vseh prestanih mučenjih za zapahi niso več vedeli svojih imen. Drugi so v Sednaji preživeli desetletja in so bili presenečeni, da Hafez Al Asad ni več predsednik Sirije. Tretji so jokali od sreče, ker so jih uporniki rešili na dan, ko je bila zanje predvidena eksekucija. Četrte so odpeljali na pokopališča, kjer so lahko žalovali za ubitimi sinovi in hčerami med državljansko vojno.
Iskanje zapornikov v Sednaji je bilo še vedno v polnem teku, še vedno so jih osvobajali iz celic. Do večera so jih osvobodili že 20.000 do 25.000. Vendar obstajajo sumi, da ima zapor še tri podzemna nadstropja, kjer se dogajajo najhujša mučenja. A rovov z domnevno tisoči zapornikov niso našli.
Visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Volker Turk je prihajajoče oblasti v Siriji pozval, naj zagotovijo, da bodo odgovorni za kršitve človekovih pravic tudi odgovarjali. »(Odgovornost) bo ključni del tranzicije, saj si ne smemo dovoliti, da bi se vrnili v čase, ko je vladala nekaznovanost,« je poudaril Turk.