V Damask je danes prispel vodja uporniške skupine HTS Abu Mohamed Al Džolani. V sporočilu na Telegramu so ga navedli z njegovim pravim imenom Ahmed al Šara. Na posnetku kleči na polju in spušča glavo k tlom. 

Nekaj ur po razglasitvi padca sirskega režima in prevzema oblasti v Damasku so uporniki v glavnem mestu uvedli policijsko uro. Ta velja od 16. do 5. ure po lokalnem času. Za zdaj ni jasno, kako dolgo naj bi bil ukrep v veljavi. Leti na in z mednarodnega letališča v Damasku so prekinjeni vsaj do 18. decembra. 

Tako kot v Damasku so ljudje tudi drugod po državi danes podirali kipe očeta predsednika Bašarja al Asada, Hafeza. Ta je vladal Siriji do svoje smrti leta 2000 in vzpostavil brutalen sistem vladanja, ki ga je njegov sin nadaljeval.

An opposition fighter steps on a broken bust of the late Syrian President Hafez Assad in Damascus, Syria, Sunday Dec. 8, 2024. (AP Photo/Hussein Malla)

Kip očeta predsednika Bašarja al Asada, Hafeza. Foto AP

Zmaga revolucije

Sirska državna televizija je danes objavila sporočilo o padcu režima predsednika Bašarja al Asada. »Zmaga velike sirske revolucije in padec zločinskega Asadovega režima,« je pisalo v celozaslonskem sporočilu. Uporniki so zasedli predsedniško palačo in napovedali pogovore z mednarodno skupnostjo. V predhodnem prispevku, ki ga je predvajala državna televizija, je eden iz skupine ljudi v televizijskem studiu prebral sporočilo o strmoglavljenju »tirana Bašarja al Asada ter izpustitvi neupravičeno priprtih iz režimskih zaporov«. 

Uradni Kremelj je potrdil, da je Asad odstopil s položaja in zapustil Sirijo. »Po pogajanjih z določenimi udeleženci oboroženega konflikta na ozemlju Sirije se je odločil odstopiti s predsedniškega položaja in zapustiti državo,« je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Ob odhodu naj bi al Asad dal »navodila za miren prenos oblasti«. Kam je odšel, rusko ministrstvo ni navedlo.

Zažgali del predsedniške palače

Uporniške skupine si bodo prizadevale doseči sodelovanje s prijateljskimi narodi za doseganje stabilnosti in varnosti v regiji. Vodja glavne sirske opozicijske skupine v tujini Hadi al Bahra je za televizijo Al Džazira povedal, da se bo sešel s predstavniki arabskih in evropskih držav, kakor tudi ZN, da bi dosegli dogovor o naslednji fazi za Sirijo.

Uporniške skupine so zjutraj vstopile tudi v predsedniško palačo v Damasku in ob tem vzklikale »Bog je največji«. Množica je med drugim vdrla v predsedniško palačo in tam zažgala sprejemno dvorano. Prišlo je tudi plenjenja v razkošni rezidenci pobeglega nekdanjega voditelja Asada, ki je bila doslej zaprta za javnost.

Ob zavzetju prestolnice so uporniki vdrli tudi v zloglasni zapor Sadnaja, znanega tudi kot »klavnica«, kjer naj bi se dogajale hude zlorabe političnih zapornikov. Po navedbah tujih agencij so iz zapora izpustili na tisoče zapornikov. Prebivalci Damaska so se podali na ulice, po družbenih omrežjih pa so krožili videoposnetki, ki prikazujejo, kako pojejo in plešejo. Po navedbah očividcev je bilo slišati slavnostno streljanje.

Država miroljubnega sobivanja

Sirski uporniki so po bliskoviti osvojitvi Damaska v noči na nedeljo razglasili zmago nad režimom Bašarja Al Asada. Sporočili so, da bo »nova Sirija« postala država miroljubnega sobivanja. V njej bo prevladala pravičnost, vsem Sircem pa bo zagotovljeno dostojanstvo. »Obračamo list temne preteklosti in odpiramo novo obzorje za prihodnost,« so zapisali. Sirska vojska je že pred tem priznala konec režima, prav tako je to storil tudi dosedanji sirski premier Mohamad Gazi al-Džalali.

Očitno pa že prihaja do določenega sodelovanja med sedaj že delom bivšega režima in uporniškimi novimi oblastniki. Na državni televiziji je al-Džalili že sporočil, da ostaja doma in je pripravljen sodelovati s katerim koli novo izbranim vodstvom države. Zagotoviti namreč želi, da se ohrani nadaljevanje vladanja. Vse je pozval k racionalnemu razmisleku, tudi o državi. »Podajamo roko opoziciji, ki je podala roko in zagotovila, da ne bo škodovala nikomur, ki pripada tej državi,« je dejal al-Džalili. Kmalu za njim je vodja islamističnih upornikov Hajat Tahrir Al Šam Abu Mohamed al-Džulani zaukazal, da se je ljudem prepovedano približati javnim ustanovam, ki bodo ostale pod nadzorom »nekdanjega predsednika vlade«, dokler ga uradno ne predajo.

Syrian opposition fighters celebrate after the Syrian government collapsed in Damascus, Syria, Sunday, Dec. 8, 2024. (AP Photo/Omar Sanadiki)

Foto AP

Padec prestolnice v nekaj urah

Bliskovito so se odvijali zgodovinski dogodki v Siriji v noči na nedeljo. Potem ko so sirski uporniki zgodaj ponoči vstopili v prestolnico, je prihajalo do posamičnih spopadov. Vendarle je hitro postalo jasno, da režim razpada z bliskovito hitrostjo. Čeprav je vojska poprej zagotavljala, da so ustvarili močan obrambni obroč okoli Damaska, se je ta obrambna linija sesula sama vase. Vojaki so začeli zapuščati prestolnico, enako naj bi storil tudi predsednik Bašar Al Asad. Potekali naj bi zgolj še nekateri posamični spopadi. Dinastija Asadovih je bila na začetku noči pred koncem, nekaj ur pozneje pa naj bi že bila končana. Uporniki so tako rekoč brez upora osvojili mesto, med prvimi poslopji so zavzeli državno RTV. Prav tako so iz zloglasnega zapora Sednaja na obronkih Damaska, kjer je režim mučil in ubijal na tisoče ljudi, osvobodili zapornike. »Skupaj s sirskim ljudstvom praznujemo novico o osvoboditvi naših zapornikov, osvoboditvi njihovih verig in razglasitvi konca obdobja krivic v zaporu Sednaja,« so sporočali uporniki.

Vse od leta 1971 so pripadniki alavitske manjšine vladali Siriji. Po smrti Hafeza Al Asada je njegov sin Bašar leta 2000 prevzel vodenje države. Po prvih reformah na začetku vladavine je obrnil politično smer in okrepil represijo. Leta 2011 je Sirijo prav tako zajelo revolucionarno vrenje arabske pomladi. Dotlej največji izziv njegovi vladavini se je iz upora dela prebivalstva sprevrgel v državljansko vojno, ki je bila daleč najbolj krvava na Bližnjem vzhodu, vanjo pa je posrkala številne države, ki so podpirale Asada ali katero od milic. Po trinajstih letih ta državljanska vojna s padcem Asadovega režima vstopa v novo poglavje.

Asada zapustili zavezniki

Z bliskovito hitrostjo so sirski uporniki v zadnjih dneh osvajali ozemlja Sirije pod nadzorom režimskih sil. V soboto pozno ponoči so v svoji desetdnevni ofenzivi osvobodili tretje največje mesto Homs. Že prej so iz juga, kjer so zavzeli regijo Dera, prodirali proti prestolnici. Vsakomur, ki bi odložil orožje, so zagotavljali, da ne bo preganjan. 

Medtem ko so arabske države, Rusija in Iran sestankovali v katarski Dohi ter v okviru leta 2017 zagnanega procesa Astana (enega izmed stabilizacijskih poskusov za Sirijo s strani dela vpletenih držav v sirsko državljansko vojno) poskušali najti politični odgovor na dogajanje v Siriji. Kot je po pogovorih dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov, so Turčija, Iran in Rusija dosegle dogovor o nujnosti političnega dialog med sirsko vlado in legitimnimi uporniki. »Pozvali smo k takojšnjemu prenehanju sovražnih dejavnosti. Vsi smo izjavili, da želimo, da se resolucija 2254 varnostnega sveta ZN v celoti izvaja, in v ta namen pozvali k dialogu med vlado in legitimno opozicijo,« je dejal Lavrov. Ta resolucija sicer sega v leto 2015, v njej pa se je po izbruhu državljanske vojne pozivalo k prekinitvi spopadov in političnemu dialogu. Iz Ankare so še pojasnili, da so na srečanju v Dohi skupaj z Rusijo in Iranom pozvali še k ohranitvi ozemeljske celovitosti Sirije.

FILED - 29 November 2024, Syria, Kafr Naya: Syrian armed opposition fighters place their feet on a picture of Syrian President Bashar al-Assad after taking control of the town of Kafr Naya in the Aleppo countryside. The Syrian state army says the rule of al-Assad has come to an end, with the army command informing government soldiers they are no longer in service, dpa has learned from Syrian military circles. Photo: Anas Alkharboutli/dpa

Foto dpa

Toda dogodki na terenu so prehitevali diplomacije. Iz Sirije se niso umikali zgolj Rusi, ki so iz svojega sredozemskega priveza v Tartusu umaknili vse svoje ladje. Prav tako so Asadov režim zapuščali borci Hezbolaha, ki jih je sicer zaradi vojne z Izraelom močno ranjena šiitska milica na pomoč Asadu poslala še pred dnevi. Hezbolah se je umaknila iz mesta Kusajr ob meji z Libanonom, tik preden so ga zavzele uporniške sile. Borci šiitske milice so se skupaj s 150 oklepnimi vozilu umaknili nazaj v Libanon.

Kje je Bašar Al Asad, ta čas nihče ne ve. Več držav naj bi mu ponudilo zatočišče. Vse od začetka ofenzive se ni oglasil. Visoki neimenovani viri iz sirske vojske so za Reuters sporočili, da je predsednik z letalom zapustil prestolnico. To so zatrdili tudi v uporniških vrstah.

Napredovali so tudi na severovzhou države. Kraj Deir al Zur ob reki Evfrat v bližini meje z Irakom se nahaja na pomembnih prometnih in oskrbovalnih poteh med vzhodnim in osrednjim delom Sirije. Na tem je območju tudi večina naftnih polj v državi, pa tudi ameriško vojaško oporišče. Mesto je bilo med letoma 2014 in 2017 trdnjava teroristične skupine Islamska država, je pa tudi ključno prometno vozlišče med Sirijo in Irakom. 

Kako je potekal prodor sirskih upornikov v zadnjih desetih dneh?

Uporniki islamistične skupine Hajat Tahrir Al-Šam so s svojo ofenzivo z zavezniki po več mesecih priprav nepričakovano začeli 27. novembra. Napadli so drugo največje mesto v državi, Alep, in ga skorajda brez upora vojakov zavzeli v štirih dneh. Nepripravljenost vojske, da brani Asadov režim, se je nadaljevala tudi v sledečih dneh in to kljub temu, da je Asad za 50 odstotkov dvignil plače demotivirani vojski, ki so jo sestavljali večino slabo plačani rekruti. Že 5. decembra so južneje od Alepa zavzele Hamo, četrto največje mesto v državi.

Več let zamrznjena bojišča sirske državljanske vojne so se ponovno razplamtela tudi na drugih delih države. Na jugu so minuli petek zavzemali regijo Dera. Uporniki so se od tam odpravili proti Damasku, medtem ko so borci HTS prispeli pred tretje največje mesto Homs. A tudi v tem kraju upor ni bil velik, v soboto ponoči se jim je odprla pot proti Damasku.

FILE PHOTO: A view shows a damaged poster of Syria's President Bashar al-Assad in Aleppo, after the Syrian army said that dozens of its soldiers had been killed in a major attack by rebels who swept into the city, in Syria November 30, 2024. REUTERS/Mahmoud Hassano   TPX IMAGES OF THE DAY/File Photo

Režim Bašarja Al Asada se po štiriindvajsetih letih končuje. Dinastija Assadovih je trajala 53 let. F Reuters

ZDA zaskrbljene, Trump dvignil roke

Zaradi premikov frontnih črt so se v zadnjih dneh okrepile tudi celice Islamske države na vzhodu Sirije. Tudi te naj bi zavzemale novo ozemlje. Zaradi tega so zaskrbljeni v ZDA. Kot je pojasnil svetovalec za nacionalno varnost Jack Sullivan, si ZDA prizadevajo, da bi »same sprejele ukrepe, neposredno in v sodelovanju s sirskimi demokratičnimi silami in Kurdi«, da ISIS »ne bo dobil novega kisika«. Odhajajočo Bidnova administracija skrbi tudi, kako bo z varnostjo in zaščito verskih in etničnih manjšin v Siriji. Tem je sicer HTS zagotovil, da bo spoštoval njihove pravice.

Oglasil se je tudi novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump. Na družbenih omrežjih se je zavzel proti vmešavanju ZDA v dogajanje v Siriji, kar je bil jasen namig Bidnovi administraciji. »Sirija je zmešnjava, vendar ni naš prijatelj in to ni naš boj,« je zapisal Trump. Okoli 900 ameriških vojakov, ki je uradno zaradi boja proti Islamski državi nastanjenih na tleh Sirije, se sicer od začetka ofenzive ni vpletalo v dogajanje.

 

 

Odzivi

"Predsednik Biden in njegova ekipa pozorno spremljata izredne dogodke v Siriji in ostajata v stalnem stiku s partnerji v regiji," je v izjavi na družbenih omrežjih zapisal tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost Sean Savett.

Poveljnik kurdskih Sirskih demokratičnih sil (SDF) Mazlum Abdi, ki nadzorujejo dele severovzhoda države in jih podpirajo ZDA, pa je danes pozdravil "zgodovinske" trenutke in padec "avtoritarnega režima" Bašarja al Asada. Dodal je, da "ta sprememba predstavlja priložnost za izgradnjo nove Sirije, ki temelji na demokraciji in pravičnosti, ki zagotavlja pravice vseh Sircev".

Združeni arabski emirati pa so danes pozvali Sirce, naj sodelujejo, da bi preprečili kaotične razmere v državi. "Upamo, da bodo Sirci sodelovali med seboj, da ne bomo priča zgolj še eni epizodi kaosa," je dejal predsedniški svetovalec Anvar Gargaš na dogodku v Bahrajnu.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes pozdravil padec "barbarskega" režima sirskega predsednika Bašarja al Asada in zaželel Sircem miru. Konec "Asadove diktature" je pozitivno ocenila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas, nemški kancler Olaf Scholz pa jo je označil za "dobro novico". sta

 

Priporočamo