Po veliki senzaciji prvega kroga predsedniških volitev pred nekaj dnevi, ko je prvo mesto zasedel malo znani 62-letni proruski kandidat Calin Georgescu s 23 odstotki glasov,
so Romuni zdaj pred še pomembnejšo odločitvijo: jutri volijo nov parlament. Osmega decembra pa naj bi bil odločilni drugi krog predsedniških volitev, ko naj bi se – potem ko je povsem nepričakovano izpadel socialdemokratski premier Marcel Ciolacu – skrajni desničar Georgescu v finalu pomeril z drugouvrščeno Eleno Lasconi, ki prihaja z zmerne desnice. A ustavno sodišče, ki je v četrtek zahtevalo ponovno štetje glasov, bi lahko v teh dneh razveljavilo prvi krog in zahtevalo njegovo ponovitev.

Bojazen pred popolnim političnim obratom

Vsekakor bi uspeh proruske skrajne desnice na parlamentarnih volitvah povsem spremenil položaj v 20-milijonski državi, v kateri so bili doslej desni skrajneži šibki. Skrajno desno Zavezništvo za enotnost Romunije, katerega voditelj se navdušuje nad Donaldom Trumpom in zahteva priključitev Moldavije, je v zadnji anketi pred volitvami (izvedla jo je agencija AtlasIntel) prvič sploh prehitel vladajoče proevropske socialdemokrate, ki so nastali iz nekdanjih komunistov. Vsaka od teh dveh strank naj bi v nedeljo dobila od četrtino do tretjino poslancev. Na tretjem in četrtem mestu sta desnosredinski liberalna in konservativna stranka. Petodstotni volilni prag pa naj bi poleg stranke Madžarov prestopili še dve proruski skrajno desni stranki, tudi Stranka mladi, ki je nastala te dni, to je po senzacionalnem uspehu Calina Georgescuja, ki jo tudi podpira.

V EU se bojijo, da bodo tri stranke skrajne desnice na parlamentarnih volitvah dobile absolutno večino poslancev. Tako bi Romunija iz prozahodne lojalne članice EU in Nata postala zaveznica Putinove Rusije in bi prenehala podpirati svojo sosedo Ukrajino.

Tiktok pod drobnogledom

Zmaga proruskega Georgescuja s 23 odstotki v prvem krogu je zbudila precejšnje nelagodje tudi zato, ker naj bi imela njegova sporočila na tiktoku, tudi posredna prek simbolov, prednost pred drugimi objavami. Nenavadno je, da je imel v anketah pred volitvami vedno manj kot šest odstotkov podpore, v dneh pred volitvami od sedem do enajst odstotkov, v nedeljo pa je dobil 23 odstotkov glasov. V opoziciji trdijo, da mu je pri izdelavi zmagovite strategije pomagala Rusija. Nelagodje zbuja tudi zato, ker slavi romunske fašiste, ki so v drugi svetovni vojni usodo Romunije povezali z usodo Hitlerjeve Nemčije. Zanikal je obstoj covida-19 in pristanek na Luni. Dejal je še: »Edina resnična znanost je Jezus Kristus.« Sicer gre za agronoma in nekdanjega uslužbenca Združenih narodov. Morda pa bo te dni ustavno sodišče razveljavilo prvi krog predsedniških volitev. V četrtek je zahtevalo ponovno štetje glasov. Tožbo je vložil devetouvrščeni Christian Terhes, še en skrajni desničar, ker naj bi drugouvrščena Lasconijeva imela volilno kampanjo na spletu še po začetku volilnega molka in ker naj bi na nekaterih voliščih prišlo do nepravilnosti.

Vrhovni svet za nacionalno obrambo pa je na sestanku v četrtek prišel do zaključka, da je tiktok na nezakonit način favoriziral Georgescuja, kar »je vplivalo na končni rezultat volitev«, zato naj bi bilo treba sprejeti »nujne ukrepe«. Morda so s tem mislili ne le zaprtje tiktoka, ampak tudi ponovitev volitev. Na tiktoku zanikajo, da so dajali prednost Georgescuju. Vendarle so imela v zadnjih tednih na tem kitajskem družbenem omrežju, ki je zelo popularno pri Romunih vseh generacij, najbolj pa pri mladih, Georgescujeva sporočila daleč največ ogledov. 

Priporočamo