V petek se je v Beogradu tudi z razvijanjem 200 metrov dolge srbske zastave začenjalo tridnevno zborovanje Gibanja za narod in državo, ki ga ustanavlja predsednik Aleksandar Vučić. Vrhunec dogajanja bo v soboto zvečer pred skupščino in drugje, ko naj bi se zbralo več sto tisoč podpornikov Vučića in nasprotnikov petmesečnih študentskih protestov.
Študentje bodo imeli sočasno shod v pretežno muslimanskem Novem Pazarju na jugozahodu Srbije. Osemdeset študentov kolesarjev iz Srbije, ki nameravajo v Strasbourgu pojasniti svoja stališča predstavnikom evropskega parlamenta, komisije in evropskega sveta, pa je v petek iz Avstrije prispelo v Nemčijo. »Ti kolesarji bodo v EU naredili več kot diplomacija. Mediji bodo o njih pisali in to bo pritisk na politike in birokrate EU,« pravi Biljana Stepanović, urednica beograjskega medija Nova ekonomija. »EU bi morala prisiliti Vučića v prehodno vlado narodne enotnosti, ki bi pripravila demokratične volitve. Sicer bo Vučić povečal represijo. V njem je EU predolgo videla edino zagotovilo za uresničevanje svojih interesov. Zdaj je očitno, da dolgo ne bo mogel vladati. Duh je ušel iz steklenice,« pravi Stepanovićeva.
»Na shod ali ob delo«
Glede sobotnega zborovanja v Beogradu pravi, da prejema poročila iz vseh delov Srbije o tem, da v javnih podjetjih in tistih, ki poslujejo z javnimi, zaposlenim grozijo z odpuščanjem, če jih ne bo na avtobusu proti Beogradu. »V tem primeru vam v ponedeljek ni treba priti na delo, jim pravijo delodajalci,« pravi Stepanovićeva in dodaja, da v središču Beograda postavljajo šotore, ki bodo menda prepreke, da protestnike ne bi ušli, kot se je dogajalo na prejšnjih prorežimskih zborovanjih.
Naša sogovornica je prepričana, da bo Vučić povečal represijo: »To je edino, kar mu je ostalo, saj ni pripravljen na kompromis in na pogovor.« Tako je že napovedal, da bo v soboto zvečer v Beogradu zahteval odgovornost za tiste, »ki zagovarjajo nasilje«, kar naj bi bila tudi grožnja opozicijskim medijem, ki jih obvladuje srbski milijarder Dragan Šolak. Sicer je v Novem Sadu že štiri tedne zaprtih šest študentov. V Nišu pa je v četrtek zjutraj 20 policistov v civilu vdrlo na medicinsko fakulteto in na celodnevno zaslišanje odpeljalo 30 študentov, ker so blokirali vstop na fakulteto. Hkrati je policija za ves dan pridržala novinarja Dejana Ilića.
Izgnali skupno 15 Hrvatov
Kot pritisk na tožilce so mnogi razumeli nedavno Vučićevo napoved, da bo osebno vložil ovadbe proti tožilcem, ker (še) niso aretirali posameznikov, ki so sredi marca na protestih poškodovali traktorje, ki so v Beogradu ščitili tabor Vučićevih privržencev. Takoj zatem je sledila aretacija štirih študentov.
V četrtek je gibanje študentov najostreje obsodilo nedavno odločbo notranjega ministrstva o izgonu zdravnice Arien Stojanović Ivković, hrvaške državljanke, ki je podpirala študentske proteste. Zaradi »nesprejemljivega varnostnega tveganja« so srbske oblasti v zadnjih tednih iz države izgnale že 15 Hrvatov.