Scholz je v pogovoru obsodil rusko invazijo na Ukrajino ter Putina pozval, naj jo konča in umakne vojake, je povedal Steffen Hebestreit. Nemški kancler je po njegovih besedah poudaril, da mora biti Rusija pripravljena na pogajanja z Ukrajino s ciljem doseči pravičen in trajen mir.
Prav tako je Scholz ponovil, da bo Nemčija podpirala Ukrajino proti ruski agresiji, dokler bo to potrebno. Pred pogovorom s Putinom je kancler govoril tudi z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, besede Hebestreita povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Scholz se je s Putinom po telefonu nazadnje pogovarjal decembra 2022, ko ga je pozval k diplomatski rešitvi vojne in k umiku ruskih sil iz Ukrajine. V nedeljo pa je Scholz izjavil, da želi kmalu nadaljevati dialog s Putinom in z njim znova razpravljati o vojni v Ukrajini.
»Preveriti moramo, ali obstajajo načini, kako ugotoviti, ali bo ta vojna trajala večno oziroma ali lahko najdemo pot, kako jo končati,« je takrat dejal.
"Potrebna so konkretna dejanja"
V Ukrajini so pogovor med Scholzem in Putinom označili kot poskus popuščanja, ki ne prispeva k prizadevanjem za mir. V Kijevu so prepričani, da so potrebna konkretna in odločna dejanja, ki bi Putina prisilila k miru. "Pogovori dajejo Putinu le upanje, da bo ublažil svojo mednarodno izolacijo. Potrebna so konkretna, močna dejanja, ki ga bodo prisilila k miru, ne pa prepričevanje in poskusi popuščanja, ki jih vidi kot znak šibkosti in jih izkorišča v svojo korist," so sporočili iz ukrajinskega zunanjega ministrstva.
Kritičen je bil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki meni, da je Scholz s pogovorom odprl Pandorino skrinjico. "Zdaj lahko pride do drugih pogovorov, drugih klicev in to je točno to, kar si Putin že dolgo želi. Zanj je ključnega pomena, da oslabi svojo mednarodno izolacijo, izolacijo Rusije," je dejal.
Ameriška podpora pod vprašajem
Do pogovora med nemškim in ruskim voditeljem prihaja v kritičnem trenutku vojne v Ukrajini. Ukrajinske sile so namreč pod vse večjim pritiskom, zlasti na vzhodu države. Z zmago Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA pa je pod vprašajem tudi nadaljnja obsežna ameriška podpora Ukrajini.
Trump je namreč med svojo volilno kampanjo močno kritiziral ameriško pomoč Kijevu. Večkrat je tudi poudaril, da bi v primeru izvolitve lahko končal vojno v Ukrajini v 24 urah, čeprav ni nikoli pojasnil, kako.