State Department je po srečanju sporočil, da je Rubio poudaril nujnost končanja vojne v Ukrajini in trajnega miru ter stabilnosti v regiji.
Državni sekretar in zunanji minister sta govorila o strateškem sodelovanju na področju energije in obrambe, navaja kratko sporočilo State Departmenta.
Szijjarto pa je povedal, da sta z Rubiom govorila o gospodarskem sodelovanju in ukrepih ob koncu Bidnove vlade, ki so bili po njegovih besedah sprejeti kot politično maščevanje z namenom škodovanja Madžarski in odnosom z ZDA.
Bidnova vlada je januarja uvedla sankcije proti šefu kabineta premierja Viktorja Orbana Antalu Roganu zaradi korupcije.
Szijjarto je pozdravil dejstvo, da ZDA Madžarsko spet obravnavajo kot prijateljsko državo.
Dejal je tudi, da je stališče ameriške vlade, da se mora vojna v Ukrajini končati, kar je dobra novica za Madžarsko. Rubiu je zagotovil, da Madžarska popolnoma podpira prizadevanja predsednika Donalda Trumpa.
"Državni sekretar me je obvestil, da so ZDA začasno ustavile vojaško pomoč Ukrajini, sam pa sem ga obvestil, da v zahodnih delih Evrope poteka spletkarjenje proti Trumpu in njegovemu mirovnemu načrtu," je dejal Szijjarto in dodal, da je Madžarska za promocijo miru in mirovne pogovore.
Med drugim je še izrazil hvaležnost, da je Trumpova vlada prenehala financirati Ameriško agencijo za mednarodni razvoj (Usaid), ker naj bi se denar porabljal za vpletanje v notranje zadeve držav.
Kaj bo Macron dosegel na sestanku z Orbanom?
Madžarski premier Viktor Organ se bo pred jutrišnjim vrhom EU, na katerem bodo govorili o nadaljnji evropski pomoči Ukrajini in krepitvi evropske obrambe, srečal s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. Medtem ko večina evropskih voditeljev po spremembi ameriške politike do Ukrajine zagotavlja, da bodo napadeni državi pomagali tudi v prihodnje, je Orban proti temu in je predlagal, naj EU, podobno kot ZDA, začne neposreden dialog z Rusijo.