Ukrajinci so že več mesecev posegali po britansko-francoskih raketah, v Britaniji poimenovanih storm shadow (senca nevihte), v Franciji pa scalp (lasišče). Gre za natančno vodene manevrirne rakete z 250-kilometrskim dosegom. Doslej so jih uporabljali samo na ukrajinskem ozemlju pod rusko okupacijo.
Raketa, ki je nočna mora sovražnika
Zdaj so jih prvič uporabili za napad v Rusiji, kar naj bi potrjevalo, da so dobili britansko-francoski blagoslov za takšen napad. Ali morda samo britanskega. Neimenovani britanski izvedenci naj bi po razbitinah na kraju napada in eksplozijah sklepali, da je šlo za britansko, ne pa francosko različico teh raket, ki se izstreljujejo iz letal. Letele naj bi skoraj s hitrostjo zvoka, 965 kilometrov na uro (hitrost zvoka je 1234,8 kilometra na uro), zelo nizko nad zemljo, preden dosežejo tarčo, in sprožijo zelo eksplozivno bojno konico.
Bile naj bi zelo natančne, niso pa poceni. Izdelava ene take rakete stane skoraj milijon evrov (961.000 evrov). Bile naj bi idealno orožje za uničevanje utrjenih bunkerjev in skladišč streliva, ki naj bi bili ključni za oskrbo ruske fronte v Ukrajini. Ko jih je maja lani Velika Britanija začela pošiljati Ukrajini, je tedanji obrambni minister Ben Wallace dejal, da ima s temi raketami Ukrajina najboljše možnosti, da se ubrani pred Rusijo, ker so se sposobne izogibati zračni obrambi. »Ta raketa je napadalno orožje, ki je nočna mora za sovražnika,« je trdil Wallace.
Ruski povračilni raketni napad?
Zdajšnja britanska vlada zavrača »komentar«, mediji pa so se razpisali in razgovorili o tem kot o pričakovani posledici nekaj dni stare odločitve ZDA, da Ukrajini prižge zeleno luč za uporabo ameriških raket dolgega dosega atacms. Tudi te je Ukrajina donedavna uporabljala zgolj na ukrajinskem ozemlju pod ruskim nadzorom.
Že odločitev Joeja Bidna je sprožila besen odziv Kremlja in grožnje z jedrskim orožjem. Rusija naj bi se na ukrajinski napad z britansko-fracoskimi raketami odzvala, kot trdi ukrajinski predsednik Zelenski, z napadom na mesto Dnipro, na katerega naj bi izstrelila več ruskih medcelinskih balističnih raket ICBM, kar po zadnjih ameriških trditvah ne drži. Šlo naj bi za drone. Veliko je tudi ugibanj, kaj je bila tarča ukrajinskega napada z dvanajstimi britansko-francoskimi raketami storm shadow oziroma scalp.
Del britanskega tiska, ki se sklicuje na ukrajinske obrambne izvedence, trdi, da so uničile »kontrolno sobo« – bunker, v katerem naj bi se skrivali ruski in severnokorejski generali. To naj bi bila edina logična razlaga za uporabo tako številnih tako dragih raket. Britanska vlada naj bi že več mesecev prepričevala ameriško administracijo, naj ji dovoli, da Ukrajini dovoli uporabo britanskih raket storm shadow za napade na ruskem ozemlju.
Starmer posredno napovedal uporabo raket
Britanski premier Keir Starmer je sredi tega tedna namignil na takšno možnost. »Ponavljam svoje jasno sporočilo, da moramo zagotoviti, da ima Ukrajina vse, kar je potrebno in dokler je potrebno, za zmago v tej vojni proti Putinu. Ne bom razlagal operativnih podrobnosti. V tem primeru bi bil edini zmagovalec Putin, in to bi spodkopalo Ukrajino,« je dejal Starmer. Britanski obrambni izvedenci pravijo, da Ukrajina upa, da ji bodo rakete dolgega dosega pomagale obraniti del ruske regije Kursk, ki je pod njenim nadzorom, obenem pa naj bi živela v pričakovanju velikega napada ruske in severnokorejske vojske.