Preberite še: Coca Cola na Hrvaškem umika pijače s polic, v Sloveniji zaenkrat ni zabeleženih primerov zastrupitve
Po poročanju hrvaškega Indexa so v Centru za forenzične preiskave opravili analizo vsebine steklenice pijače Romerquelle, iz katere je pil 19-letnik iz Reke. Ta je namreč po zaužitju zaradi opeklin požiralnika pristal v bolnišnici ter utrpel hude telesne poškodbe. Simptomi naj bi spominjali na zastrupitev. Na podlagi kemijske sestave so sklenili, da se je v steklenici verjetno nahajal detergent. Pregledali so tudi ostale steklenice, a niso našli nobenih posebnosti.
»Rezultati strokovne analize tekočine iz kozarca, ki ga je zaužil poškodovani, se po fizikalno-kemijskih lastnostih ujemajo s tekočino iz steklenice aromatizirane brezalkoholne pijače, ki so mu jo postregli, analiza pa je pokazala, da gre za zelo bazično sredstvo (pH=13,6),« so sporočili s policije.
Končali so tudi analizo Coca-Cole iz Zagreba, ki naj bi imela normalno pH vrednost.
Na dogajanje se je odzval tudi hrvaški zdravstveni minister Vili Beroš in na novinarski konferenci dejal, da ocenjuje, da je šlo za napako ali sabotažo. Ne vedo pa še, kako se je to lahko sploh zgodilo. Tudi direktor Hrvaškega zavoda za javno zdravje Krunoslav Capak je pred tem ocenil, da bi lahko šlo za sabotažo.
Sporna pijača ni bila distribuirana v Slovenijo
Coca-Cola na Hrvaškem je na podlagi odločbe hrvaškega državnega inšpektorata iz prodaje začasno umaknila serijo Coca-Cola Original Taste 500 mililitrov v plastični embalaži, proizvedeno 11. oktobra letos in z rokom uporabe do 11. aprila 2024.
Začasno so umaknili tudi dve seriji Römerquelle Emotion Blueberry Pomegranate 330 mililitrov v stekleni embalaži, proizvedeni 27. maja 2023 (z rokom uporabe do februarja 2024) in 22. junija 2023 (z rokom uporabe do marca 2024).
Podjetje Coca-Cola HBC Adria Hrvaška je upravo za varno hrano obvestilo, da lota dveh izdelkov nista bila distribuirana na slovenski trg, so danes sporočili iz uprave.
Na Hrvaškem še čakajo na rezultate analize odvzetih vzorcev, ko bodo znani, bodo informacijo delili preko sistema obveščanja EU RASFF, so pojasnili na upravi za varno hrano.
Na podlagi informacij o zastrupitvi na Hrvaškem je sicer uprava preverila stanje tudi v Sloveniji, kjer ni zabeležen noben podoben primer težav po zaužitju vode oziroma brezalkoholne pijače.
Kot so še zapisali v sporočilu za javnost, tudi v EU RASFF, v katerem so razvidna obvestila vseh držav članic EU o nevarnih oz. potencialno nevarnih živilih, nobena država letos omenjenega živila ni prijavila zaradi sporne sestave.