Aktivisti in novinarji v Srbiji so prijavili znake sumljive dejavnosti na svojih mobilnih telefonih neposredno po pogovorih s srbsko policijo in varnostnimi organi. Ko so telefone pokazali forenzičnim strokovnjakom, so ti ugotovili, da imajo naloženo vohunsko programsko opremo, v poročilu ugotavlja Amnesty international, ki ima zato tudi digitalne forenzične dokaze in pričevanja aktivistov, ki so povedali, da so v zadnjih mesecih vdrli v nihove telefone.
Na vladni strežnik fotografije, stiki, sporočila ...
V dveh primerih so za odklepanje telefona uporabili programsko opremo izraelskega podjetja Cellebrite, nato pa naložili srbsko vohunsko programsko opremo, ki jo je Amnesty poimenovala "NoviSpy", s katero so naredili prikrite posnetke zaslona mobilnih naprav, kopirali kontakte in jih naložili na strežnik pod nadzorom vlade, piše v poročilu. Eden od aktivistov je dejal, da so bili kontakti na njegovem telefonu izvoženi takoj po srečanju s predstavniki obveščevalne agencije BIA. Digitalni forenzični strokovnjaki so nato odkrili, da je vohunska programska oprema izvozila podatke na strežnik, ki ga nadzoruje BIA. Srbsko notranje ministrstvo, zunanje ministrstvo in se nista odzvala na obtožbe, BIA pa je navedbe iz poročila označila kot nesmiselne. "Trivialna senzacionalnost vsebine poročila kaže na namen Amnesty Internationala, ki se kaže v delovanju za interese določenih agencij in skupin pritiska," so danes zapisali v sporočilu za javnost, ki so ga objavili na spletni strani agencije.
Nadzor nad aktivisti namesto iskanja dokazov
Naprave in programsko opremo izraelskega podjetja Cellebrite pogosto uporabljajo organi pregona, vključno ameriškim FBI, za odklepanje pametnih telefonov in iskanje dokazov na njih. Direktor marketinga družbe Cellebrite David Gee je dejal, da preiskujejo obtožbe Amnestyja. "Če bi bile te obtožbe točne, bi to lahko pomenilo kršitev naše licenčne pogodbe za končnega uporabnika," je Gee povedal za Reuters. Če bi bilo tako, je dejal Gee, bi lahko Cellebrite prekinil uporabo te tehnologije srbskim oblastem.
Naprave so prejeli za boj proti kriminalcem
Srbija je prejela naprave za vdiranje telefonov od Cellebrite kot del svežnja pomoči, namenjenega za izpolnjevanje zahtev za vključitev v Evropsko unijo. Ta sveženj, ki ga je financirala norveška vlada, upravljal pa Urad Združenih narodov za projektne storitve, je bil zagotovljen srbskemu notranjemu ministrstvu od leta 2017 do 2021 za boj proti organiziranemu kriminalu. Norveška vlada je leta 2018 začasno ustavila dobavo naprav Cellebrite Srbiji, tudi norveško veleposlaništvo v Beogradu je izrazilo pomisleke glede programa, vendar so na koncu dostavili naprave. "Trditve v poročilu so zaskrbljujoče in za nas nesprejemljive, če držijo," je za Reuters povedala namestnica norveškega zunanjega ministra Maria Varteressian in dodala, da se bodo še ta mesec srečali s srbskimi oblastmi in jih zaprosili za dodatne informacije o zadevi.