Po naravni katastrofi, ki so jo povzročile obilne padavine, se v BiH soočajo s posledicami. Ceste, ki vodijo iz Jablanice proti Mostarju in Blidinju, so še vedno zaprte. Promet je oviran tudi na drugih cestah, so pa uspeli urediti nekaj obvozov. Vlada BiH je zaradi poplav in plazov razglasila stanje naravne nesreče, v prizadeta območja pa je na poti poseben prevoz konvoja s pomočjo iz Slovenije, Srbije in Črne gore.
Divjanje narave, ki je na Donjo Jablanico v vsega 24 urah spustila kar 320 milimetrov dežja na kvadratni meter, je zahtevalo najmanj 20 življenj, ogromno pa je tudi gmotne škode. Prve ocene so, da bo saniranje trajalo več let.
Podobno kot smo se po lanskih katastrofalnih poplavah v Sloveniji, se tudi v BiH sprašujejo, kaj je zatajilo, da je do naravne nesreče prišlo. Pereče je tudi vprašanje, kaj bi lahko storili, da se podobni prizori, ko plaz z obličja Zemlje izbriše celo vas, ne bi več ponovili. Pri Aljazeera Balkans opozarjajo, da bi se kaj podobnega kot v Donji Jablanici lahko v prihodnje zgodilo celo v Sarajevu.
Kot pišejo, ima glavno mesto BiH zelo podoben relief kot prizadeto območje, z velikim naklonom terena ob robovih Sarajeva. Za nameček je na nevaren relief močno vplival tudi človek. Na mnogih pobočjih so zgrajena naselja. Hkrati je človek posekal gozdove na tem območju, kar povečuje nevarnost plazov. Drevesa ne vpijajo presežne količine vode, korenine pa ne pomagajo več zadrževati razmočenih tal. Ocenjujejo, da bi bila zaščita Sarajeva pred poplavami draga, a izpostavljajo, da so podnebne spremembe resnične in s seboj nosijo posledice.