Prvega novembra letos se je v Novem Sadu zrušil nadstrešek na železniški postaji in pod seboj pokopal 15 oseb. Predsednik države Aleksandar Vučić je nemudoma obiskal kraj nesreče, v nagovoru družinam preminulih izrekel sožalje ter pozval k enotnosti in solidarnosti. Od tožilstva in vlade je zahteval, da se odgovorne osebe obravnavajo po sodni poti in da se jih strogo kaznuje. »Ko omenjam vlado, mislim na politično in kazensko odgovornost. Povsem neverjetno je, da v 60 letih nadstreška nismo prenovili, čeprav smo prenovili vse ostalo. Nekdo bo moral dati odgovore,« je dejal. Mesec dni kasneje odgovorov in odgovornih za nesrečo še vedno ni.

S protesti zahtevajo odgovore

Prebivalci Novega Sada so se prvih nekaj dni po nesreči zbirali v bližini železniške postaje, kamor so prinašali cvetje in sveče, v naslednjih dneh pa so na kraju nesreče izobesili še napise z zahtevo po kaznovanju odgovornih. Ker odgovorov prebivalcem Novega Sada in Srbije ne vlada ne policija nista ponudili niti 14 dni po tragičnem dogodku, so prebivalci Novega Sada začeli akcijo »Ustavi se, Novi Sad«, s katero so se spomnili žrtev. Za 15 minut – torej minuta za vsakega umrlega – so zaustavili promet, v rokah pa nosili transparente, ki so zahtevali prevzem odgovornosti. Mesec dni kasneje se protesti pod sloganom »Ustavi se, Srbija« odvijajo po vsej državi. Državljani vsak teden večkrat za 15 minut s shodi zaustavijo promet na glavnih vpadnicah v različna mesta po državi in od vlade ter predsednika Vučića zahtevajo odgovore. Sredi novembra so se protestnikom in civilnodružbenim organizacijam pridružile še opozicijske stranke, shodom v Beogradu in Novem Sadu pa je sledilo blokiranje tožilstva.

Največja zasedba univerz v zgodovini Srbije

Konec novembra so se blokadam pridružili tudi študentje Fakultete dramskih umetnosti v Beogradu. Za 15 minut so v spomin na žrtve ob zrušenju nadstreška zaprli bližnjo cesto, med zasedbo pa so jih vozniki zaustavljenih avtomobilov fizično napadli. Posnetki so zakrožili po spletu, srbski mediji in opozicijske stranke pa so navajali, da so bili med napadalci tudi člani vladajoče Srbske napredne stranke (SNS). Podobni dogodki in provokacije se dogajajo na drugih protestnih shodih, aktivisti in opozicija pa trdijo, da protestnike napadajo in nadlegujejo člani SNS ter z njo povezani huligani. Ti naj bi se predstavljali kot naključni mimoidoči, ki da jim blokade otežujejo življenje. Poleg tega je policija več aktivistov in študentov priprla. Dogodek je podžgal študente po vsej Srbiji, zato so v začetku decembra začeli zasedbo univerz.

Študentje več kot 50 fakultet iz štirih univerzitetnih mest – Beograda, Novega Sada, Niša in Kragujevca – so zasedli fakultete in univerze. Ne udeležujejo se predavanj, v prostore pa dovolijo vstop le vpisanim študentom in zaposlenim. Zasedbi se vsak dan pridružujejo nove fakultete in v večini primerov so aktivnosti podprli tudi profesorji ter vodstva fakultet, ki so do nadaljnjega zaustavila delovanje fakultet. Podprli so jih tudi ansambli vseh srbskih gledališč, ki ob začetku predstave 15 minut v tišini stojijo pred vhodi v gledališče, medtem ko publika čaka v dvorani.

Študentje od oblasti zahtevajo, da objavi vso dokumentacijo v zvezi z rekonstrukcijo železniške postaje v Novem Sadu, zaustavi represijo in policijsko torturo nad državljani ter aktivisti in poišče ter kaznuje vse osebe, ki so med protestno akcijo napadle študente Fakultete dramskih umetnosti v Beogradu. Študentje zahtevajo odgovore do 21. decembra, v nasprotnem primeru bodo blokade stopnjevali in 15-minutne shode podaljšali v celodnevne proteste, so napovedali.

Vučić si želi pogovora

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ob prvih zasedbah fakultet dejal, da ljudje, ki protestirajo, ustvarjajo kaos, da bi bili opaženi. Po tednu dni, ko je zasedenih že več kot 50 fakultet, je svojo izjavo spremenil. V petek je za TV Informer namreč dejal, da so vse štiri zahteve študentov izpolnjene, in dodal, da je tožilstvo zaradi napada na študente zagotovilo pregon neke osebe na Fakulteti dramskih umetnosti. Koga preganjajo in kako so izpolnjene zahteve študentov, ni pojasnil. Sedaj si želi pogovora s študenti, od katerih pa pričakuje prevzem odgovornosti za nedelovanje univerz.

Priporočamo