Na zahodu Ugande, dva kilometra od meje z Demokratično republiko Kongo, so islamistični teroristi v noči s petka na soboto ubilo 42 ljudi, od tega 38 dijakov in dijakinj srednje šole. Še osem dijakov in dijakinj je v kritičnem stanju, 15 pa ugrabljenih. V napadeni srednji šoli se je učilo nekaj več kot 60 najstnikov.

Teroristi so vdrli v spalnico internata in z mačetami šli nad srednješolce. Zatem so zažgali spalnice, menda z bombo, tako da je 18 fantov umrlo zaradi opeklin ali zadušitve, 20 deklet pa so ubili z mačetami, je dejala prva dama Ugande in ministrica za izobraževanje Janet Museveni. Nato so s 15 talci, večinoma dijakinjami, ki so morale nositi ukradeno hrano iz shrambe internata, zbežali čez mejo v DR Kongo, in sicer v enega največjih in najstarejših afriških nacionalnih parkov Virunga, ki je velik skoraj za pol Slovenije in znan po gorskih gorilah,

Ugandska vojska je pri iskanju morilcev uporabljala tudi helikopterje, a neuspešno. Njena varnostno-obveščevalna služba je sicer že v sredo prišla do informacije, da so teroristi prišli na drugo stran sicer zelo dobro utrjene meje. Prebivalci območja so zato jezni, ker se vojska ni bolje pripravila na njihov prihod. »Govorijo nam, da je meja nepropustna. Želel bi, da nam povedo, kje so bili, ko so ti morilci prišli in ubili naše ljudi,« je novinarjem dejal prebivalec zdaj napadenega območja.

Zgodovina napadov na internate

Napadalci pripadajo skupini Združene demokratične sile (ADF). Nastala je v s podporo Sudana v 90. letih kot islamistična uporniška skupina proti predsedniku Joveriju Museveniju, ker naj bi zatiral muslimane, ki jih je v Ugandi okoli petina od 50 milijonov prebivalcev. Museveni s trdo roko vlada v Ugandi že 37 let in najbrž so muslimani res zapostavljeni pri iskanju služb in pri šolanju.

ADF pa je že pred 30 leti izvajala teroristične napade na zahodu Ugande, požigali so vasi in napadali potnike na avtobusih. Junija 1998 so napadli internat visoke tehnične šole, zažgali spalnice, v katerih je živih zgorelo več kot 80 študentov, več kot sto pa so jih odpeljali s seboj kot talce, menda da bi jih rekrutirali. Najhujši, a pozabljeni napad na študentski dom v Afriki se je sicer zgodil leta 2015, ko je četverica pripadnikov somalskega Al Šababa, ki je del Al Kaide, vdrla v spalnice 700 študentov na severovzhodu Kenije, jim ukazala, da ležejo na trebuh, med njimi identificirala 148 kristjanov in jih ubila.

Sporočilo Islamski državi

Leta 2001 je AFD močno porazila ugandska vojska in umaknil se je v DR Kongo, in sicer v džunglo ob meji z Ugando. V zadnjih letih pa deluje kot del teroristične skupine Islamska država. S sedanjim napadom je ADF menda hotel sporočiti njenemu vodstvu, da je aktiven in da lahko računa nanj.

Že oktobra in novembra 2021 je sicer ADF izvedel več bombnih napadov v Kampali, v katerih je umrlo 11 ljudi. V zadnjih letih Uganda in DR Kongo sodelujeta v boju proti ADF, očitno neuspešno. Ista skupina, ki je zdaj napadla internat, je pred enim tednom napadla vas v DR Kongo, iz katere se je v Ugando umaknilo več kot sto vaščanov, ki pa so se že vrnili domov. x

Priporočamo