»Želimo skleniti dogovor z Ukrajino, po katerem nam bodo kot poroštvo za to, kar jim dajemo, ponudili svoje redke zemlje in minerale in podobno,« je dejal ameriški predsednik Donald Trump in tako zelo jasno pokazal, da je v zameno za ameriško finančno in orožarsko pomoč Ukrajini izstavil račun. Po njegovih besedah naj bi od uradnega Kijeva prejel sporočilo, da bi bili pripravljeni skleniti dogovor, s katerim bi ZDA zagotovili dostop do elementov, ki so ključni za sodobno visokotehnološko gospodarstvo.
Ali to pomeni, da se Trump odpoveduje svojim načrtom hitre sklenitve miru med Rusijo in Ukrajino, ni jasno. Ameriški predsednik še vedno namreč trdi, da je bil z Ukrajino in Rusijo narejen velik napredek in da bodo kmalu končali vojno. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sicer medtem sporoča, da je nevarno govoriti o Ukrajini brez Ukrajine.
Kaj je redka zemlja
»Redka zemlja« je izraz za približno 17 skoraj nerazločljivih sijočih srebrno belih mehkih težkih kovin. Spojine, ki jih vsebujejo redke zemlje, se uporabljajo v električnih in elektronskih komponentah, laserjih, steklu, magnetnih materialih in industrijskih procesih. Vse to so področja, kjer imajo ZDA velik interes – podobno kot Evropska unija –, da si pridobijo čim več teh materialov, saj tudi ti predstavljajo enega od dejavnikov za večjo konkurenčnost in neodvisnost od kitajskih proizvodov.