»Želimo skleniti dogovor z Ukrajino, po katerem nam bodo kot poroštvo za to, kar jim dajemo, ponudili svoje redke zemlje in minerale in podobno,« je dejal ameriški predsednik Donald Trump in tako zelo jasno pokazal, da je v zameno za ameriško finančno in orožarsko pomoč Ukrajini izstavil račun. Po njegovih besedah naj bi od uradnega Kijeva prejel sporočilo, da bi bili pripravljeni skleniti dogovor, s katerim bi ZDA zagotovili dostop do elementov, ki so ključni za sodobno visokotehnološko gospodarstvo.

FILE PHOTO: An activist holds props representing U.S. arms sales during a "Let Ukraine Strike Back Now" rally in front of the White House in Washington, U.S., September 24, 2024. REUTERS/Nathan Howard/File Photo

ZDA so največji zaveznik Ukrajini v vojni proti Rusiji. Foto: Reuters

Ali to pomeni, da se Trump odpoveduje svojim načrtom hitre sklenitve miru med Rusijo in Ukrajino, ni jasno. Ameriški predsednik še vedno namreč trdi, da je bil z Ukrajino in Rusijo narejen velik napredek in da bodo kmalu končali vojno. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sicer medtem sporoča, da je nevarno govoriti o Ukrajini brez Ukrajine.

Kaj je redka zemlja

»Redka zemlja« je izraz za približno 17 skoraj nerazločljivih sijočih srebrno belih mehkih težkih kovin. Spojine, ki jih vsebujejo redke zemlje, se uporabljajo v električnih in elektronskih komponentah, laserjih, steklu, magnetnih materialih in industrijskih procesih. Vse to so področja, kjer imajo ZDA velik interes – podobno kot Evropska unija –, da si pridobijo čim več teh materialov, saj tudi ti predstavljajo enega od dejavnikov za večjo konkurenčnost in neodvisnost od kitajskih proizvodov.

Germany's Chancellor Olaf Scholz speaks with the media at the European Council building after an EU summit in Brussels, Monday, Feb. 3, 2025. (AP Photo/Omar Havana)

Nemški kancler Olaf Scholz meni, da bi Ukrajina naravne vire morala porabiti za financiranje obnove države po vojni. Foto: AP

»(V Ukrajino, op. a.) Vlagamo več sto milijard dolarjev. Imajo odlične redke zemljine. Hočem varnost redkih zemelj in oni so to pripravljeni storiti,« je dejal Trump. V Kremlju so njegove besede ocenili kot dokaz, da Trump ni več pripravljen zagotavljati ameriško pomoč Ukrajini zastonj. Ostro je sicer Trumpovo pogojevanje pomoči Ukrajini kritiziral nemški kancler Olaf Scholz. Menil je, da je bi bilo zelo sebično in egocentrično, če morala Ukrajina naravne vire uporabiti za financiranje obrambe. Bolj upravičeno bi po njegovi oceni bilo, da bi Ukrajini te naravne vire uporabila za financiranje obnove države po vojni.
Priporočamo