»Zelenski je ZDA prepričal, da so porabile 350 milijard dolarjev za vojno, ki je ni mogoče dobiti, ki je sploh ne bi bilo treba začeti, on pa je brez ZDA in 'TRUMPA' nikoli ne bo mogel razrešiti,« je zapisal predsednik ZDA.

Trump trdi, da so ZDA za podporo Ukrajini porabile 200 milijard dolarjev več od Evrope in da v nasprotju z Evropo nimajo nikakršnih zagotovil o vračilu denarja.

Dodal je, da je vojna v Ukrajini veliko pomembnejša za Evropo kot za Združene države, ki jih od Evrope »ločuje velik in lep ocean«.

Ob tem je kritiziral Zelenskega in svojega predhodnika Joeja Bidna, ki ga je ukrajinski predsednik po Trumpovem mnenju uspešno manipuliral. »Poleg tega Zelenski zavrača volitve in priznava, da je polovica denarja, ki smo mu ga poslali, izginila,« je bil oster Trump.

Ukrajinskega predsednika je Trump znova obtožil, da ima nizko podporo v javnomnenjskih anketah, in ga označil za »neizvoljenega diktatorja«, ki bo »kmalu ostal brez države, če se ne bo zganil«.

Kaj žene Trumpa?

»Mi se z Rusijo uspešno pogajamo o končanju vojne, kar lahko storita le 'TRUMP' in Trumpova administracija. Biden ni nikoli niti poskusil, Evropi ni uspelo vzpostaviti miru. Rad imam Ukrajino, vendar se je Zelenski odrezal zelo slabo, njegova država je uničena in po nepotrebnem je umrlo NA MILIJONE ljudi,« je še zapisal Trump. To je sicer povsem izmišljena trditev. Skupno število smrti civilistov ter ukrajinskih in ruskih vojakov je bilo do 13. februarja letos 148,359. Gre za veliko število tragičnih smrti, a daleč milijonov, o katerih govori Donald Trump. Predsednik ZDA je s svojimi izjavami v zadnjih dneh povzročil zaskrbljenost in ogorčenje tako v Ukrajini kot v Evropi. Tudi Zelenski je danes že kritiziral Trumpa in njegove izjave ter po torkovih pogovorih z Rusijo obtožil ZDA, da Moskvi pomagajo pri izvijanju iz mednarodne izolacije zaradi invazije na Ukrajino.

Motivacija za Trumpovo ponavljanje ruske propagande in kritiziranje ameriških zaveznikov ni povsem jasna. Lahko bi šlo za reakcijo na odločitev ukrajinskega predsednika, da ZDA ne izroči pravice do 50 odstotkov ukrajinskih redkih mineralnih zalog. Obstaja tudi teorija, da si Trump bolestno želi pridobiti Nobelovo nagrado za mir, ki jo je prejel Barack Obama. Ob tem naj bi bil prepričan, da si lahko slednji pridobi s hitro vzpostavitvijo miru v Ukrajini. Končna podoba tega miru naj bi mu bila sekundarnega pomena, zato je pripravljen sprejeti kar se da hiter in enostaven dogovor. Tak dogovor bi najverjetneje šel na roko Rusiji, ki je za nadaljevanje vojne dosti manj odvisna od dobre volje ZDA, njena pogajalska izhodišča pa zato ZDA težje premaknejo.

Priporočamo