Najbogatejši zemljan Elon Musk, ustanovitelj in poglavar podjetij Tesla in SpaceX, je bil pred volitvami prvi, čigar bogastvo je preseglo 300 milijard dolarjev, zdaj pa je prvi zemljan, čigar bogastvo je preseglo 400 milijard dolarjev. Po zadnjem štetju na Forbesovi lestvici milijarderjev ima Musk pod palcem 439,4 milijarde dolarjev.

Zelo poplačana naložba v Trumpa

Triinpetdesetletni Elon Musk, ki se vse bolj vede kot bodoči predsednik ZDA v senci, je vložil več kot četrt milijarde dolarjev v zmago Trumpa. Med njima se je kljub vzajemni kritiki v preteklosti razcvetela odmevna »bromanca«. To je, mimogrede, zelo tesno, čustveno, neseksualno razmerje med dvema ali več moškimi, nekakšno homosocialno razmerje, ki presega prijateljstvo. V njunem primeru ima bromanca dodatno vrednost: bogatenje kolegov – ameriških milijarderjev. Musk je za več kot četrtino bogatejši, kot je bil pred volitvami. Obogateli so tudi drugouvrščeni na Forbesovi lestvici ​Jeff Bezos, ki ima trenutno pod palcem 237 milijard, tretjeuvrščeni Larry Ellison z 213 milijardami in četrtouvrščeni Mark Zuckerberg z 205 milijardami dolarjev. Musk, oče okoli dvanajstih otrok (najmlajšemu, štiriletnemu sinu, je dal nenavadno poslovno zveneče ime X Æ A-Xii, izgovarja se Eksešejtvelf), in kolega milijarder Vivek Ramaswamy bosta skupaj vodila Trumpovo ministrstvo za vladno učinkovitost. Prvi bi rad odpustil 30 odstotkov, drugi polovico uslužbencev zvezne vlade.

V bodoči administraciji že 18 milijarderjev

Musk in Ramaswamy sta dva od že od najmanj trinajstih milijarderjev, ki jih je Trump imenoval na ministrske in druge položaje v svoji bodoči najbogatejši administraciji: njeni do zdaj imenovani člani imajo skupno pod palcem blizu 500 milijard dolarjev, kar je več, kot je BDP številnih srednje velikih držav (slovenski je dobrih 59 milijard dolarjev). Med njimi so poleg najbogatejšega zemljana še magnat, ki je obogatel z rokoborbami, vesoljski pionir, newyorški nepremičninski tajkun, dedič imperija majhnih kuhinjskih pripomočkov … Večina od njih je z donacijami pomagala pri Trumpovi vnovični izvolitvi. Nekateri so tudi Trumpovi osebni prijatelji. Celo brez Muska bo nova Trumpova administracija zelo verjetno najbogatejša v zgodovini. Druga najbogatejša administracija je … prva Trumpova administracija. Tudi za bodoče veleposlanike ZDA v tujini je Trump izbral več milijarderjev. V Veliki Britaniji bo to Warren Stephens, v Franciji Charles Kushner, v Turčiji Tom Barrack … Obdajanje s kolegi milijarderji ne preseneča, ker je tudi sam med njimi in je rad v njihovi družbi.

Slabo za Muska, če Trump ne bi zmagal?

Trumpova administracija bo vlada milijarderjev za milijarderje, predvsem domače pa tudi tuje, in najboljši recept za največjo politično korupcijo v zgodovini, saj bodo v njej sedeli nekateri najbogatejši Američani, od ustanoviteljev farmacevtskih orjakov do investicijskih titanov. Največ je že pridobil Musk, bodoči predsednik v senci, vsaj do verjetno neizogibnega trka egov s Trumpom. Slišali so ga javno reči, da bi »zelo naje…, če se Trump ne bi vrnil v Belo hišo«. Trump je tudi tujim bogatašem obljubil, da »bo vsak posameznik ali podjetje, ki bo vložilo milijardo ali več dolarjev v ameriško ekonomijo, pospešeno hitro dobilo vse odobritve in dovoljenja, vključno z okoljskimi«. Medtem se je Musk pojavil v Londonu, čeprav se vse bolj vtika v britansko notranjo politiko (kot tudi v kanadsko), kjer so v znamenitem muzeju Madame Tussauds razkrili njegovo prvo voščeno lutko. Bromanca s Trumpom mu je prinesla tudi drugo mesto na lestvici največjih negativcev leta. Zmagal je Trump, ki je Muska premagal tudi pri izbiri za osebnost leta ameriške revije Time. Na razglasitvi je bila, z občasnim ledenim nasmehom, tudi Melania Trump.

Muskovi dolarji sežejo od Zemlje do Marsa in nazaj

Če bi bili dolarji metri, bi bilo Muskovih dovolj, da bi po njih hodil od Zemlje do Marsa in nazaj. Dolarski milijonar bi lahko po njih hodil samo od Pariza do Amsterdama in nazaj.

Priporočamo