Uporniki skupine M23 so dokončno zavzeli regionalno prestolnico Severnega Kiva v Demokratični republiki Kongo (DRK) in nadaljujejo s svojim osvajalskim pohodom v 111-milijonski državi. Občasno je v Gomi še slišati strele, po ulicah pa ležijo številna trupla vojakov in upornikov, padlih v spopadih minulih dni. Iz bolnišnic so poročali o izrednih razmerah in velikim številom ranjenih, ki jih oskrbujejo.
Zaradi bojev v Demokratični republiki Kongo je okoli 6,5 milijona razseljenih oseb, od tega več kot 4 milijone v vzhodnih provincah Južni Kivu, Severni Kivu in Ituri. Zadnji spopadi na vzhodu države so od začetka januarja v beg pregnali pol milijona ljudi.
Po južnoafriškem predsedniku Cyrilu Ramaphosi in drugih regionalnih akterjev sedaj s posredovanjem za prekinitev spopadov poskuša še generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres. Ruandski predsednik Paul Kagame se je sicer po telefonskem pogovoru z ameriškim zunanjim ministrom Marcom Rubiom strinjal, da je potrebna prekinitev spopadov v Kongu. ZDA so sicer DRK sporočile, da so zaradi padca Gome zelo zaskrbljene.
Čeprav se mednarodna diplomacija za zaustavitev napadov krepi, pa uporniki tutsijske skupine M23 očitno ne nameravajo odnehati. Sedaj prodirajo še proti prestolnici province Južni Kivu – Bukavu. Ta je z dobrimi 800.000 prebivalci za več kot polovico manjša od dvomilijonske Gome.
Kongoleška zunanja ministrica Therese Kayikwamba Wagner se je na torkovi seji v Varnostnem svetu ZN retorično spraševala, kako bo Ruanda še morala kršiti mednarodno pravo, da bi svet odreagiral in končno sprejel potrebne ukrepe proti Kigaliju.
Ruandski veleposlanik Ernest Rwamucyo je sicer zanikal, da bi bile v Kongu ruandske sile, Kongu pa je očital, da so njihove sile obstreljevale ruandsko ozemlje.
Napadi se po padcu Gome še naprej nadaljujejo v obmejnem območju z Ruando. Iz Gome so sicer poročali tudi o aretacijah vojakov kongoleške vojske in njim zvestih milic. Pripadniki M23 so jih vozili na nogometni stadion v mestu. »Razmere v Gomi zahtevajo nujno in usklajeno mednarodno ukrepanje. Ti napadi še naprej pustošijo po mestu, pobijajo, ranijo, travmatizirajo in razseljujejo civiliste ter zaostrujejo krizo,« je Varnostnemu svetu ZN dejala Vivian van de Perre, namestnica posebnega predstavnika mirovne operacije Združenih narodov Monusco.