Ukrajinska varnostno-obveščevalna služba SBU je prevzela odgovornost za torkov atentat na Igorja Kirilova, od leta 2017 poveljnika ruskih radioloških, kemijskih in bioloških obrambnih sil. Skupaj s svojim namestnikom je bil ubit zjutraj v eksploziji, ko sta zapuščala stanovanjski blok v Moskvi, šest kilometrov od Kremlja. Vse to je SBU posnela in posredovala medijem.

Ruski preiskovalci ugotavljajo, da je bil eksploziv »skrit v električnem skuterju pred vhodom v blok in aktiviran«. Ruski mediji umora generala sredi Moskve ne prikrivajo. Gre za še enega v vrsti atentatov v Rusiji, a prvič je bil ubit tako visok general.

Prejšnji teden je bil v Moskvi žrtev atentata inženir Mihail Čatski, strokovnjak za uporabo umetne inteligence pri izstrelkih, brezpilotnikih in letalih, novembra pa v Sevastopolu visoki oficir Valerij Trankovski, vojni zločinec, odgovoren za izstrelke na ukrajinska mesta in za številne civilne žrtve. Med številnimi likvidacijami, za katerimi je najbrž stala ukrajinska tajna služba, je tudi eksplozija avtomobila pri Moskvi leta 2022, ko je umrla hčerka ideologa ruskega šovinizma Aleksandra Dugina, ki mu je bila bomba namenjena, a je v zadnjem trenutku sedel v drug avto.

A view shows a scene of an explosion, which reportedly killed two army officers, in Moscow, Russia December 17, 2024. REUTERS/Maxim Shemetov

Preiskovalci pred stavbo v Moskvi, kjer je zaradi detonacije bombe, podtaknjene v skiroju, umrl visoki ruski poveljnik. Foto: AP

Trditve o kemičnem orožju

Dan pred atentatom je SBU Kirilova obtožila vojnih zločinov, ker naj bi od začetka ruske invazije februarja 2022 večkrat ukazal uporabo kemičnega orožja, tako da je moralo več kot dva tisoč ukrajinskih vojakov v bolnišnico zaradi zastrupitve. Velika Britanija je zaradi tega oktobra objavila sankcije proti njemu. Očitali smo mu tudi, da je v sporočilih za medije širil dezinformacije o ameriški uporabi biološkega orožja v Ukrajini, tudi o širjenju malarije med ruskimi vojaki s pomočjo komarjev. Poleg tega je rusko agresijo v Ukrajini upravičeval s trditvijo, da obstajajo v Ukrajini ameriški laboratoriji za izdelavo biološkega orožja. Očitno je lagal tudi, ko je trdil, da Bašar Al Asad ni uporabljal kemičnega orožja.

A view shows a scene of an explosion in which, according to Russia's investigative committee, Russian general Igor Kirillov, in charge of nuclear protection forces, and his assistant were killed, in Moscow, Russia December 17, 2024. REUTERS/Maxim Shemetov

Umor se je zgodil na Rjazanski aveniji. Foto: Reuters 

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je izjavila, da gre za izgubo »pogumnega moža, ki se je boril za domovino in resnico«. Ravno dan pred atentatom na Kirilova se je Putin na obrambnem ministrstvu hvalil o napredovanju na vseh frontah. A to ne velja za notranjo fronto, ko gre za varnost v Rusiji. Nenavadno je, da Putinov režim ni bolj poskrbel za varnost tega svojega pomembnega in izpostavljenega generala.

Severni Korejci v Kursku

Ukrajinske tajne službe medtem trdijo, da je bilo v bojih v Kursku konec prejšnjega tedna ubitih ali ranjenih najmanj 30 severnokorejskih vojakov. Z brezpilotnikom so posnele njihova trupla. V Rusiji naj bi bilo že več kot 10.000 severnokorejskih vojakov, od tega 3000 na fronti v Kursku. Po trditvah Kijeva jih je v Rusiji kar sto tisoč, kar ni nemogoče glede na to, da je v severnokorejskih vojašnicah več kot milijon vojakov.

Ubiti general Igor Kirilov Foto: AP

Ubiti general Igor Kirilov Foto: AP

V bojih v ruski regiji Kursk verjetno sodelujejo od novembra. Ukrajinska vojska je tam avgusta zasedla 700 kvadratnih kilometrov, zdaj pa ruska vojska vse bolj pritiska. Severnokorejski vojaki so vključeni v ruske enote, ker ne poznajo boja, v katerem igrajo odločilno vlogo brezpilotniki. Problem je jezik, zaradi česar naj bi nedavno Severni Korejci po pomoti ubili osem Čečenov. Zanimivo je tudi, da Putin, vsaj za zdaj, Severne Korejce uporablja samo v Rusiji. Morda hoče bitko za Donbas izbojevati samo z ruskimi vojaki.

V Bruslju pa bo v sredo na sedežu Nata potekal posvet predstavnikov Francije, Nemčije, Poljske, Velike Britanije, Italije in EU o nadaljnji podpori Ukrajini, tudi v luči morebitnih sprememb v ameriški politiki pod Donaldom Trumpom. V Bruslju bo tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Priporočamo