Najmanj 113 življenj je potres terjal v provinci Gansu, od koder poročajo tudi o več kot 530 poškodovanih. V sosednji provinci Qinghai pa je po najnovejših podatkih kitajskih državnih medijev, na katere se sklicuje francoska tiskovna agencija AFP, umrlo 13 ljudi, 182 jih je bilo ranjenih, 20 pa jih je pogrešanih.
Poročajo tudi o veliki škodi na cestah in drugi infrastrukturi. Po navedbah kitajske državne televizije CCTV je poškodovanih več kot 155.000 zgradb. V več krajih je bila po potresu prekinjena oskrba z elektriko in vodo, ponekod so oskrbo z elektriko že uspeli znova vzpostaviti.
Vlada v Pekingu je na pomoč lokalnim reševalcem poslala dodatne ekipe. Kitajski predsednik Xi Jinping je v izjavi pozval, da je treba storiti vse, da se pomaga poškodovanim in reši ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije. Na prizadeta območja so napotili več tisoč gasilcev in reševalcev.
Na območju sicer vladajo zelo nizke temperature, ki se gibljejo okrog deset stopinj pod ničlo. Fotografije v kitajskih medijih prikazujejo ljudi, ki so se ob tresenju tal zatekli na prosto, in reševalce, ki se prebijajo med ruševinami porušenih stavb. Ponekod so že postavili šotore za zasilno namestitev.
V provinci Gansu so po navedbah tamkajšnjih oblasti evakuirali več sto ljudi. Tja so poslali 2500 šotorov, 20.000 plaščev in 5000 zložljivih postelj. Po poročanju CCTV je kitajska vlada za prizadete v potresu že namenila 200 milijonov juanov (25,8 milijona evrov).
Najbolj smrtonosen potres na Kitajksem po letu 2014
Kitajske oblasti so moč potresa izmerile pri 6,2, medtem ko je ameriški geološki inštitut USGS nameril jakost 5,9, in sicer na globini deset kilometrov. Po navedbah lokalnih oblasti je območje streslo več deset deset popotresnih sunkov, v prihodnjih dneh bi se jih lahko zvrstilo še več z magnitudo nad 5,0, opozarjajo seizmologi. Kasneje so potres z močjo 5,2 zabeležili tudi v provinci Xinjiang še dlje na severozahodu države.
Po poročanju AFP je tokratni potres na Kitajskem najbolj smrtonosen po letu 2014, ko je tresenje tal v provinci Yunan na jugozahodu države zahtevalo več kot 600 življenj.
Kitajska leži na stičišču več tektonskih plošč in je močno nagnjena k potresom. Septembra lani je v potresu z močjo 6,6 v provinci Sečuan na jugozahodu države umrlo več kot 60 ljudi, pred tem pa je leta 2008 v isti provinci potres z močjo 7,9 terjal več kot 80.000 življenj. Provinco Gansu je izjemno hud potres prizadel leta 1920, ko je umrlo več kot 200.000 ljudi.