V prvem krogu predsedniških volitev v Romuniji je prišlo do velikega presenečenja. S 23 odstotki je zmagal neznani 62-letni proruski skrajni desničar Calin Georgescu, agronom in nekdanji uslužbenec Združenih narodov, ki ga ni podprla nobena stranka. Na drugem mestu je 52-letna desnosredinska proevropska in prozahodna Elena Lasconi, županja manjšega mesta in nekdanja novinarka, znana po svojem boju proti korupciji. Dobila je 19,18 odstotka glasov in v drugem krogu 8. decembra ima lepe možnosti, da postane prva romunska predsednica.

»Ta večer romunsko ljudstvo glasno zahteva mir.«

Calin Georgescu, zmagovalec prvega kroga predsedniških volitev in nasprotnik vojaške pomoči Ukrajini

Vseh kandidatov je bilo trinajst. Glavni favorit, 56-letni socialdemokrat Marcel Ciolacu, uspešen proevropski premier, ki pa ga bremeni korupcijska afera iz preteklosti, je izpadel, saj je dobil 19,15 odstotka glasov. Še nekaj ur po zaprtju volišč je imel za kar devet odstotnih točk prednosti pred Lasconijevo. Toda potem so prišle glasovnice iz tujine in Bukarešte. Spet se je pokazalo, da imajo socialdemokrati, ki so nastali iz Ceausescujevih komunistov, podporo predvsem na podeželju, vsekakor dovolj veliko, da so vodili večino vlad po dramatičnem Ceausescujevem strmoglavljenju z oblasti decembra 1989.

Proti pomoči Ukrajini

Georgescuju, ki je za Putina in proti Natu, je uspelo doseči tak preboj v zadnjih dneh s kampanjo na tiktoku, v kateri je poudarjal nujnost, da Romunija preneha pomagati Ukrajini. »Ta večer romunsko ljudstvo glasno zahteva mir,« je dejal po zmagi v nedeljo zvečer. V tednu pred volitvami je imel tudi po 3 milijone všečkov na tiktoku, ko je krivdo za vojno v Ukrajini pripisal manipulacijam ameriške vojaške industrije. Mnogi se zdaj sprašujejo, ali ni morda v romunske volitve, na katerih je bila udeležba 52,5-odstotna, posegel Kremelj. Vsekakor je težko verjeti, da je doslej neznani mož zmagal le s pomočjo tiktoka.

23 % glasov je dobil zmagovalec prvega kroga predsedniških volitev v Romuniji Calin Georgescu.

19,18 % glasov je dobila prva zasledovalka Elena Lasconi, ki ga bo izzvala v drugem krogu.

0,03 odstotne točke je za njo zaostal tretjeuvrščeni aktualni premier Marcel Ciolacu.

Pomembnejše so parlamentarne volitve 1. decembra

Sicer so vsi pričakovali, da se bo v drugi krog uvrstil 38-letni George Simion, še en skrajni desničar, ki se zavzema za priključitev Moldavije, a je dobil le 14 odstotkov glasov. Čestital je Georgescuju za zmago in izrazil zadovoljstvo, da se je v drugi krog uvrstil »suverenist«. Simion, ki se navdušuje nad Donaldom Trumpom in Putinom, je pravzaprav še naprej v volilni kampanji, saj bodo to nedeljo, 1. decembra, parlamentarne volitve, ki so pomembnejše od predsedniških. Skoraj 40 odstotkov glasov obeh skrajno desnih kandidatov – kar je velik politični pretres za Romunijo, ki drugače kot Madžarska in Slovaška doslej ni imela močnih nacionalističnih strank – pa kaže, da bi Simionova stranka Zavezništvo za enotnost Romunije lahko igrala pomembno vlogo na parlamentarnih volitvah. A po anketah bo težko dohitela ali celo prehitela socialdemokrate, ki precej dobro vodijo državo.

Sporna stališča

Zmagovalec nedeljskih volitev Georgescu je znan po tem, da je poveličeval nekdanjo romunsko fašistično skrajno desnico, ki je sodelovala s Hitlerjem in v Romuniji prišla na oblast septembra 1940. To je bil čas velike krize romunske države, potem ko si je poleti današnjo Moldavijo priključila ZSSR, severno Transilvanijo Madžarska, Dobrudžo pa Bolgarija. Poleti 1941 je tedaj že fašistična Romunija nazaj pridobila Moldavijo, a naslednje leto je samo v bitki za Stalingrad (1942–43) padlo okoli 160.000 romunskih vojakov. Leta 1959 je predvojne in medvojne romunske skrajne desničarje ovekovečil Eugene Ionesco v drami Nosorog. 

Priporočamo