Fotografije z volilnih plakatov, s katerimi so stranke nagovarjale volivce pred volitvami, prikazujejo raznovrstnost političnih obljub, s katerimi so skušale pridobiti podporo javnosti. Volilna kampanja je obravnavala ključne tematike, kot so gospodarstvo, nacionalna obramba in demografski izzivi.
Po podatkih francoske tiskovne agencije AFP še vedno ni povsem jasno, ali bo LDP uspela ohraniti večino s pomočjo svoje dolgoletne koalicijske partnerice, stranke Komeito. Projekcije kažejo, da bi lahko LDP osvojila od 153 do 219 sedežev, kar je bistveno manj od 233 sedežev, potrebnih za večino v 465-članskem parlamentu. Komeitu, ki ji prav tako napovedujejo zmanjšanje podpore, bi lahko pripadlo med 21 in 35 sedežev. To pomeni, da bi koalicija LDP-Komeito skupaj lahko osvojila od 174 do 254 sedežev – kar predstavlja resno tveganje za večino v parlamentu.
Ustavno-demokratska stranka (CDP), ki jo vodi nekdanji premier Yošihiko Noda, je po trenutnih projekcijah povečala svojo moč s prejšnjih 96 sedežev na možnih 128 do 191, kar nakazuje na okrepljeno podporo javnosti za opozicijo.
67-letni Išiba je 1. oktobra prevzel premierski položaj in hitro razpisal predčasne volitve, da bi utrdil svoj mandat in zagotovil nadaljnjo podporo LDP. Njegov cilj je bil jasen: zagotoviti stabilno večino za svojo koalicijo. Če LDP in Komeito tega ne dosežeta, se Išiba utegne soočiti z resnimi posledicami znotraj lastne stranke, vključno z možnostjo, da bo prisiljen iskati nove koalicijske partnerje ali celo voditi manjšinsko vlado.
Liberalno-demokratska stranka, ustanovljena leta 1955, ko sta se združili Liberalna stranka in Japonska demokratična stranka, je od takrat dvakrat izgubila večino v parlamentu: med letoma 1993 in 1994 ter med letoma 2009 in 2012. Letošnje volitve nakazujejo možnost tretjega prelomnega obdobja, v katerem bo LDP morda primorana v temeljite spremembe.
Osrednje teme tokratnih volitev so bile gospodarska rast, nacionalna varnost in demografska problematika.