Ameriška ministrica za domovinsko varnost se je sredi tedna v beli majici, s čepico službe za priseljevanje in carino ter zlatim rolexom na roki odpravila v zloglasni salvadorski megazapor Cecot. Tam je pred zaporniki posnela videosporočilo, v katerem je vsem nezakonitim priseljencem v imenu ZDA zažugala, da jih čaka enaka usoda. »Če ne odidete, vas bomo preganjali, aretirali in lahko boste končali v tem salvadorskem zaporu.«
Cecot je največji zapor v Srednji Ameriki, v katerem je po ogromnih zaporniških celicah nagnetenih tudi po 70 zapornikov. Spijo na železnih posteljah, stranišče je odprte narave, obiskov in rekreacije ni. Ameriška vlada je sredi meseca v Salvador poslala dve letali po njenih trditvah članov kriminalnih tolp, venezuelske Tren de Aragua in salvadorske MS-13. Salvadorski predsednik Nayib Bukele je namreč proti plačilu Američanom ponudil, da bodo v zapor sprejeli tuje prebežnike iz ameriških zaporov. Ameriški predsednik Trump si namreč želi z ameriškega ozemlja izgnati čim več nezakonitih latinskoameriških priseljencev.
Bukele, ki vodi odmevno kampanjo proti pripadnikom kriminalnih tolp, naj bi za sprejem Venezuelcev dobil od Trumpove vlade šest milijonov dolarjev. Salvadorski predsednik je v pogovorih z ameriškim državnim sekretarjem Marcom Rubiem Trumpovim ponudil celo, da lahko v Cecot pošljejo vse zapornike, ki trenutno prestajajo kazni v ZDA, torej tudi ameriške državljane in zakonite prebivalce ZDA. Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu je sicer v sredo vladi predsednika Donalda Trumpa prepovedalo nadaljevanje deportacij osumljenih pripadnikov venezuelske kriminalne tolpe Tren de Aragua, ki jo je predsednik ZDA opredelil kot tujo teroristično organizacijo.
Politični cirkus
Prizivno sodišče je potrdilo odločitev sodnika nižje stopnje Jamesa Boasberga, ki je sredi meseca blokiral ustavno sporne deportacije pripadnikov tolpe v Salvador. Sodni spor glede deportacij se nadaljuje, ker Trumpova vlada ni upoštevala sodnikovega ukaza naj obrne nazaj letali z več kot 200 ujetniki. Boasberg od vlade zahteva informacije o tem, zakaj ni ubogala njegovega ukaza in ustavila deportacije, Trumpova vlada pa trdi, da bi to ogrozilo nacionalno varnost ZDA.
Med zaslišanjem o vladni pritožbi na sodno blokado je prizivna sodnica Patricia Millet dejala, da vlada z osumljenimi pripadniki tolpe Tren de Aragua postopa slabše, kot so ravnali z osumljenimi nacisti v času druge svetovne vojne, ki so vsaj dobili pravico do zaslišanja na sodišču, kjer so lahko spodbijali obtožbe o nacizmu, je poročala televizija ABC. Venezuelcem tega namreč niso omogočili, ampak so jih naložili na letali in odpeljali v največji zapor Latinske Amerike, ki lahko sprejme 40.000 ljudi. Predsednik Bukele je tam zaprl osumljene pripadnike kriminalnih tolp brez sodnih procesov.
Odvetniki izgnanih trdijo, da vsi niso pripadniki tolp, vendar tega ne morejo dokazati, ker so jih izgnali brez zaslišanj. Organizacija za človekove pravice Amnesty International Trumpove deportacije opredeljuje kot brezobzirno kršitev človekovih pravic in nevaren korak v smeri avtoritarizma. »Obstaja jasna in skrb zbujajoča povezava med Bukelejevimi metodami in ukrepi ZDA,« je sporočila organizacija.
Dodali so še: »V Amnesty International smo obsežno popisali nečloveške razmere v centrih za pridržanje v Salvadorju, vključno s Cecotom, kjer so zdaj priprti posamezniki iz ZDA. Poročila kažejo na izjemno prezasedenost, pomanjkanje dostopa do ustrezne zdravstvene oskrbe in splošno razširjeno kruto, nečloveško oziroma ponižujoče ravnanje z zaporniki.« Obisk Noemove pa so v mednarodni nevladni organizaciji, ki se bori za človekove pravice, označili kot »politični cirkus«. Kritike letijo tudi z družbenih omrežij, kjer lahko preberemo, kako neokusno je, da je ameriška političarka stopila pred zapornike, ki jih je ameriška adiministracija uporabila kot rekvizite v kletkah, z več deset tisoč dolarjev vredno uro na roki.