Preiskovalci so danes predstavili poročilo več let trajajoče preiskave požara v londonski stolpnici, ki je junija 2017 terjal 72 smrtnih žrtev. Največ kritik leti na proizvajalce fasadnih oblog in izvajalce prenove fasade na stolpnici, pa tudi na več britanskih vlad, lokalne oblasti, upravnike stavbe ter londonske gasilce.

Proizvajalci fasadnih oblog so glede na navedbe preiskovalcev svoje izdelke lažno predstavljali kot varne, izvajalci gradbenih del pa tega niso ustrezno preverjali in »spodbujali kulturo prelaganja odgovornosti.«

Z varnostnimi tveganji se niso ukvarjale niti državne niti lokalne oblasti, čeprav so že od zgodnjih 90. let vedele za neustrezne standarde, vendar so glede na navedbe preiskovalcev »vztrajno izkazovale brezbrižnost.« 

Del krivde preiskovalci pripisujejo londonskim gasilcem, ki niso imeli ustrezne strategije za evakuacijo stavbe, ko so izgubili nadzor nad požarom, in so neutemeljeno domnevali, da se takšen požar preprosto ne more zgoditi.

»Vsi sodelujoči ne nosijo enakega deleža krivde za katastrofo, vendar so k njej vsi prispevali na svoj način. Večji del krivde je moč pripisati nesposobnosti, del pa tudi nepoštenosti in pohlepu,« je ob predstavitvi poročila povedal vodja ekipe preiskovalcev Martin Moore-Bick.

FILE PHOTO: The Grenfell Tower residential building is seen on fire in London, Britain, June 14, 2017. REUTERS/Toby Melville/File Photo

Šlo je za najbolj smrtonosen požar v stanovanjski stavbi v Veliki Britaniji po drugi svetovni vojni. Foto: Reuters

Rezultate preiskave so predstavili skoraj šest let po tem, ko je ekipa strokovnjakov začela preučevati dokaze o tem, kaj je 14. junija 2017 privedlo do smrti 72 ljudi v požaru v londonski stolpnici Grenfell Tower. Šlo je za najbolj smrtonosen požar v stanovanjski stavbi v Veliki Britaniji po drugi svetovni vojni.

Manjši požar, ki je v zgodnjih jutranjih urah izbruhnil v kuhinji stanovanja v četrtem nadstropju, se je zaradi vnetljive fasade izjemno hitro razširil po 24-nadstropni stavbi. Življenje je izgubilo 71 ljudi, ena od stanovalk pa je kasneje zaradi požara rodila mrtvega otroka.

FILE PHOTO: A general view shows the Grenfell Tower, which was destroyed in a fatal fire, in London, Britain July 15, 2017. REUTERS/Tolga Akmen/File Photo

Grenfell Tower po uničujočem požaru. Foto: Reuters

Britanska policija in tožilstvo zaradi požara trenutno preiskujeta 19 organizacij in 58 posameznikov, vendar se bodo morebitni kazenski procesi zaradi obsega in zapletenosti preiskave najverjetneje začeli šele konec leta 2026.

Opravičilo britanskega premierja

Na poročilo se je danes odzval tudi britanski premier Keir Starmer, ki se je v izjavi v parlamentu v Londonu opravičil žalujočim svojcem in preživelim stanovalcem stolpnice Grenfell Tower, pri čemer je omenil tudi navedbo preiskovalcev, da bi se bilo vsem 72 smrtnim žrtvam mogoče izogniti.

»To se ne bi smelo nikoli zgoditi. V imenu celotne države želim jasno povedati, da smo vas razočarali na vse mogoče načine - pred, med in po tej tragediji. Sedem let kasneje še vedno čakate na pravico, ki si jo zaslužite,« je dejal Starmer. Ob tem je obljubil, da bo njegova vlada sodelovala v preiskavah in poskrbela za obsežne spremembe na področju varnosti stanovanjskih stavb.

Priporočamo