Pri Politicu so Meloni označili za osebo, ki jo pokličejo tisti, ki želijo govoriti z Evropo. Vodja skrajno desne stranke Bratje Italije je v manj kot desetletju napredovala od tega, da so jo zavračali kot ultranacionalistično čudakinjo, do tega, da je bila izvoljena za predsednico italijanske vlade in se uveljavila kot oseba, ki jo resno jemljejo tako v Bruslju kot v Washingtonu.
Čeprav se je Meloni, ki je politično kariero začela kot aktivistka mladinskega krila neofašističnega Italijanskega socialnega gibanja, pomaknila proti sredini, je bila po pisanju Politica na čelu vala, ki evropsko politiko nosi v skrajno desno.
V kategoriji Najvplivnejši človek dejanj je sicer na prvem mestu Ursula von der Leyen. Še pred petimi leti šibka ministrica v kabinetu nemške kanclerke Angele Merkel se je v prvem mandatu kot predsednica komisije spopadla s težkimi krizami, kot sta pandemija covida in ruska invazija na Ukrajino.
Razdiralec leta bo po izbiri Politica Merz, najverjetnejši nemški kancler po predčasnih volitvah februarja prihodnje leto. Medij napoveduje, da bo opustil politiko nekdanje kanclerke Merkel na več področjih, od podjetništva preko jedrske energije do migracij in obrambe, ob tem pa bo v Bruslju zagotovo pomemben akter.
Na vrhu seznama sanjačev pa je letos nekdanji nizozemski premier in novi generalni sekretar Nata Mark Rutte. Politico ocenjuje, da se bo moral po ponovni izvolitvi Donalda Trumpa za ameriškega predsednika osredotočiti predvsem na to, da bi Washington obdržal na strani Nata, zato bo moral pritiskati na države, ki v zavezništvu ne izpolnjujejo svoje zaveze glede izdatkov za obrambo. Izziv za Rutteja bo tudi, kako okrepiti odnose med zavezništvom in EU.
Na seznamu Politico 28 ni Slovencev, nazadnje so nanj pred tremi leti uvrstili predsednika Uefe Aleksandra Čeferina, ki je zasedel sedmo mesto na seznamu razdiralcev.