Nemčiji se obeta dolgotrajna preiskava okoliščin napada na božični sejem v Magdeburgu, saj so okoli 50-letnega psihiatra in psihologa iz Savdske Arabije očitno utripale nekatere opozorilne luči, preden je v petek zvečer z avtomobilom zapeljal v množico in praznično obdobje spremenil v tragedijo. Medtem so ga obtožili petih umorov in vrste poskusov umorov.

Časnik Welt Am Sonntag je sklicujoč se na vire v varnostnih organih poročal, da sta policiji zvezne dežele Saška - Anhalt, katere glavno mesto je Magdeburg, ter nemška zvezna policija lani skupaj pripravili oceno domnevnega storilca Taleba Al Abdulmohsena. Ugotovili sta, da ne predstavlja »konkretne grožnje«. Urad za zaščito ustave pa se je odločil, da ne bo odprl preiskave.

Več nemških in ameriških medijev je poročalo, da je Savdska Arabija štirikrat opozorila oblasti v Berlinu na Abdulmohsena in na njegove zapise z grožnjami na družbenih omrežjih. Ker je bil Al Abdulmohsen izredno kritičen do savdskih oblasti, ki so leta 2007 in 2008 od Nemčije zahtevale njegovo izročitev, je mogoče, da so nemški organi opozorilo vzeli z nekaj zadržki.

Welt Am Sonntag tudi piše, da je nanj na družbenem omrežju X opozarjala neimenovana ženska, ki živi v Savdski Arabiji, ker da grozi, da bo v Nemčiji pobijal naključne mimoidoče. Pisala je tudi policiji, a se zmotila in je sporočilo končalo v ZDA. Abdulmohsen je denimo avgusta v enem od sporočil zapisal: »Ali obstaja pot do pravice, ne da bi vrgli v zrak nemško veleposlaništvo ali naključno pobijali Nemce? ... Če kdo ve, naj mi prosim pove.«

Strokovnjaki opozarjajo tudi na očitno pomanjkljive varnostne ukrepe na sejmu, ki so v preteklosti že bili tarča terorističnih napadov. Obtoženi je do sejma z vozilom prišel po poti za interventna vozila in potem BMW zapeljal med ljudi. V napadu so umrle štiri ženske, stare med 45 in 75 let, in devetletni André Gleißner, prek dvesto ljudi je bilo poškodovanih, več kot štirideset huje.

Presenečenje tudi za poznavalce

Vlada napoveduje, da bo preučila vse vidike za ugotavljanje morebitnih napak ter za preprečitev ponovitve takšnih dogodkov. Prvi podatki kažejo, da napad ni sledil vzorcem podobnih v preteklosti. Vodja zvezne policije Holger Münch je za ZDF denimo dejal, da je šlo za »netipičnega storilca«. Nemški strokovnjak za terorizem Peter Neumann pa je na omrežju X zapisal: »Po 25 letih dela na tem področju si misliš, da te ne more nič več presenetiti. Toda 50-letni savdski bivši musliman, ki živi v vzhodni Nemčiji, ima rad AfD (skrajno desno stranko Alternativa za Nemčijo) in hoče kaznovati Nemčijo zaradi njene strpnosti do muslimanov – tega si zares ne bi mislil.«

People lay flowers and lit candles in front of the Johannis church close to the Christmas market, where a car drove into a crowd on Friday evening, in Magdeburg, Germany, Sunday, Dec. 22, 2024. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

Napad je pretresel Nemčijo. Foto: AP

Abdulmohsen, rojen leta 1974 v Al Hofufu v vzhodni Savdski Arabiji, je prišel v Nemčijo leta 2006 in zaprosil za azil, ker je zavrnil islam, kar je v njegovi domovini kaznivo. Leta 2011 je dobil dovoljenje za bivanje, lani pa stalno dovoljenje za bivanje. Od leta 2020 je dejal na kliniki v Bernburgu 25 kilometrov od Magdeburga. Je glasen kritik islama in zagovornik pravic žensk, na platformi X je imel pred napadom več kot 43.000 sledilcev. Sčasoma je očitno postal bolj radikalen in kritičen do nemške politike. Leta 2016 je denimo zapisal: »Nemčija lovi savdske prosilke azila v Nemčiji in zunaj nje, da bi jim uničila življenje. Nemčija hoče islamizirati Evropo.« Na sliki imetnika profila je imel risbo moškega in zraven avtomatsko puško z ameriško zastavo.

Po navedbah nemškega RND je decembra letos zapisal, da si Angela Merkel zasluži smrtno kazen zaradi »tajnega kriminalnega projekta islamizacije Evrope«. Policijo je obtoževal, da deluje »umazano« proti kritikom islama, in dodal: »Potrebujemo AfD, da policijo zaščiti pred njo samo.« Maja pa je zapisal: »Resno pričakujem, da bom letos umrl. Razlog: za vsako ceno bom dosegel pravico. Nemške oblasti pa ovirajo vse poskuse, da bi se to zgodilo po mirni poti.«

Abdulmohsen se je pojavljal tudi v medijih. Frankfurter Allgemeine Zeitung je sporočil, da ga je intervjuval leta 2019 in ga opisal kot protiislamskega aktivista. »Tukajšnji muslimani ne razumejo in zavračajo ljudi, kot sem sam, ki imamo islamske korenine, a nismo več verniki. Sem najagresivnejši kritik islama v zgodovini. Če mi ne verjamete, vprašajte Arabce,« je dejal. Istega leta je BBC poročal o njegovi spletni strani, ki jo je pripravil za pomoč prebivalcem Savdske Arabije in drugih držav v regiji na begu pred oblastmi, ker so opustili islam. Omenjena stran wearesoudis.net še deluje, na vrhu pa piše: »Moj nasvet: ne prosite za azil v Nemčiji.«

Scholz za enotnost

V Magdeburgu žalujejo pa tudi stresajo jezo na zvezno vlado. Kancler Olaf Scholz in notranja ministrica Nancy Freaser sta bila v mestu v soboto in položila vence tudi ob vzklikih nezadovoljstva nekaterih prisotnih. Scholz je napad označil za barbarski, pozval k enotnosti in rekel, da »ne smemo kloniti pred tisti, ki bi radi sejali sovraštvo«.

Napad v glavnem mestu zvezne dežele Saška - Anhalt, nekoliko manjšem od Ljubljane, se je zgodil dva meseca pred nemškimi predčasnimi parlamentarnimi volitvami. V mesto je prišel tudi vodja AfD Tino Chrupalla, ki ga je obkrožala množica mladih – ti so se po navedbah Reutersa odzvali klicu stranke, naj se udeležijo žalne slovesnosti. Prišli so tudi drugi skrajni desničarji in nosili napis »remigracija«. 

Musk komentira in vznemirja

V petek, še pred napadom v Magdeburgu, je Elon Musk na platformi X zapisal, da »Nemčijo lahko reši le AfD«, ter s tem dvignil prah nekaterih domačih politikov, da se vmešava v kampanjo. Kancler Scholz je dejal, da ima vsakdo pravico do komentarja, »tudi če govori stvari, ki niso resnične, in daje napačne politične nasvete«. Ko se je napad zgodil, je Musk po nemški vladi udaril še bolj. »Scholz bi moral takoj odstopiti. Nesposobni tepec,« je zapisal. Kritiziral je policijo, nemškim oblastem pa pripisal »samomorilsko empatijo«, ker da Abdulmohsena niso hotele izročiti Savdski Arabiji v strahu za njegove pravice.

Priporočamo