Posebni odposlanec ZDA za Ukrajino Keith Kellogg je danes povedal, da se bodo z sicer Evropo posvetovali o načrtovanih mirovnih pogovorih med ZDA, Rusijo in Ukrajino, a na samih pogovorih ne bo prisotna.

»Prihajam iz šole realizma in to se ne bo zgodilo,« je zagotovil Kellogg. »Morda je to kot zvok krede po tabli, morda nekoliko draži, a pravim vam nekaj, kar je resnično povsem iskreno,« je dejal v soboto. »In svojim evropskim prijateljem bi rekel: vključite se v razpravo – ne s pritoževanjem, ali boste sedeli za mizo ali ne, ampak s predstavitvijo konkretnih predlogov, idej in povečanjem obrambnih izdatkov.«

Nekateri evropski voditelji sumijo, da Trumpova pogajanja s Putinom ne bodo upoštevala njihovih varnostnih pomislekov, pri čemer so prepričani, da je varnost njihovih držav neločljivo povezana z usodo Ukrajine. Francoski predsednik Emmanuel Macron je evropske voditelje medtem že povabil v Pariz na ponedeljkovo razpravo o nastali situaciji.

Zelenski zavrnil Trumpov predlog glede redkih zemelj

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes zavrnil predlog ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki bi omogočil ZDA dostop do redkih zemelj v zameno za pomoč ZDA. Opozoril je, da v predlogu manjkajo varnostna zagotovila za Kijev in da ne ščiti Ukrajine.

»Dogovor se podpiše na ministrski ravni. Ampak sem predsednik in imel bom vpliv na kakovost tega dokumenta. Zato nisem dovolil ministrom, da podpišejo dogovor, ker še ni pripravljen,« je povedal Zelenski novinarjem na Münchenski varnostni konferenci.

Prepričan je, da sporazum v trenutni obliki ne ščiti Ukrajine in njenih interesov. »Pravno mora biti zapisan pravilno, pravilno in je naložba ... Če je vse to povezano z varnostnimi jamstvi. Te povezave v dokumentu še ne vidim,« je dejal.

Ukrajinski predstavniki so sicer ravno v petek predali ameriškim predstavnikom osnutek dogovora, potem ko je Trump v začetku meseca sporočil, da želi kot poroštvo za ameriško pomoč redke zemlje in minerale.

Podoben dogovor je sicer lani oktobra omenjal tudi ukrajinski predsednik, ko je zaveznikom v Evropi in ZDA predstavljal svoj »načrt za zmago« v vojni proti Rusiji. Takrat je med drugim poudaril, da je treba zaščititi ukrajinske naravne vire, vključno s ključnimi redkimi zemljami in elementi, vrednimi več tisoč milijard ameriških dolarjev. Dejal je, da bo zahodne zaveznice pozval k sklenitvi posebnega sporazuma o skupni zaščiti naravnih virov, ki so na voljo v Ukrajini, o skupnih naložbah in izkoriščanju gospodarskega potenciala.

Golob po razpravah glede vojne v Ukrajini za poenotenje stališč

Premier Robert Golob je po razpravah o pogajanjih za dosego miru v Ukrajini danes sporočil, da je Slovenija pomagala Ukrajini od prvega dne vojne, zaradi česar nam ni vseeno, kako bo doseženo premirje. Od ameriških zaveznikov pričakuje, da bo rešitev sprejemljiva tudi za ukrajinski narod, zavzel se je še za poenotenje stališč.

Zadnji teden je v mednarodni skupnosti vse bolj glasna razprava o premirju v Ukrajini, ki jo je spodbudil telefonski pogovor ameriškega predsednika Donalda Trumpa z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom. Voditelja sta se namreč dogovorila za takojšen začetek pogajanj za končanje vojne v Ukrajini. Trump je nato o tem seznanil ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.

Trump sprva ni želel potrditi, ali bo Kijev del pogajanj, je pa to potrdil pozneje. Zelenski je opozoril, da se želi Kijev z ZDA dogovoriti o načrtu, kako ustaviti Putina, še preden bi se začeli pogovori z Rusijo. Tudi na srečanju obrambnih ministrov Nata in na Münchenski varnostni konferenci je bilo slišati več pozivov, da pogajanj o Ukrajini ne more biti brez Ukrajine, nujno pa mora biti vključena tudi Evropa.

Priporočamo