Širjenje obzorja, poglabljanje znanja, spodbujanje nadarjenih in njihov razvoj veščin samostojnega raziskovalnega dela. To so najpomembnejše sestavine tekmovanj iz znanja na različnih področjih. Za uvrstitev v olimpijske ekipe morajo tekmovalci prestati obsežne izbirne postopke in se najprej dokazati na šolskem in državnem tekmovanju. Najbolje uvrščeni se pozneje udeležijo še dodatnih priprav ali celo izbirnega tekmovanja.

Število šolskih tekmovanj, ki so iz leta v leto bolj priljubljena, se je v zadnjem desetletju oziroma od preloma tisočletja povečalo. Kot so pojasnili na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje (MVI), so pri nas omenjena tekmovanja iz znanja v šolskem prostoru posebnost z vidika organizacije, saj se v večini izvajajo pod okriljem zunanjih organizatorjev: različnih društev, zvez in zavodov, pa tudi inštitutov in fakultet. Mentorje tekmovalcem in priprave na tekmovanja zagotavljajo šole, kjer poteka izvedba šolske stopnje tekmovanja, medtem ko državno stopnjo tekmovanja organizatorji običajno izvedejo na eni lokaciji za vse tekmovalce.

Za uvrstitev v olimpijske ekipe morajo tekmovalci prestati obsežne izbirne postopke in se najprej dokazati na šolskem in državnem tekmovanju.

Šolska tekmovanja iz znanja pri nas ponujajo različni organizatorji in so zelo raznolika. Obsežen pregled šolskih tekmovanj ponujata Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije (DMFA) in portal tekmujem.si. Zavod Republike Slovenije za šolstvo (ZRSŠ) organizira tekmovanja iz slovenščine (Mehurčki, Cankarjevo priznanje), geografije, angleškega in nemškega jezika ter zgodovine, z več kot 75-letno tradicijo dela z otroki in mladino na področju znanosti, naravoslovja in tehnike pa se ponašajo v nevladni in neprofitni organizaciji Zvezi za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS).

V letošnjem decembru so svoj najboljši uspeh na mednarodni olimpijadi dosegli mladi slovenski naravoslovci. V konkurenci 303 udeležencev iz 51 držav so na tekmovanju v Bukarešti osvojili dve zlati in štiri srebrna odličja, ob tem pa so postali tudi najuspešnejša evropska država med 18 sodelujočimi iz Evrope. Prestižnega tekmovanja v Romuniji se je slovenska mladina udeležila v okviru ZOTKS.

Benjamin Bajd je pred dvema letoma na 34. mednarodni računalniški olimpijadi v Indoneziji osvojil prvo zlato odličje za Slovenijo na tem tekmovanju.

Fotografija: arhiv ZOTKS

Benjamin Bajd je pred dvema letoma na 34. mednarodni računalniški olimpijadi v Indoneziji osvojil prvo zlato odličje za Slovenijo na tem tekmovanju.

Fotografija: arhiv ZOTKS

Članek je dostopen samo za naročnike
Članek je dostopen samo za naročnike
Priporočamo