V prejšnji številki smo se spomnili svetovnega rekorda našega Jožeta Šlibarja, tokrat pa smo iz naftalina potegnili spomin na boksarski dvoboj stoletja, kot so ga imenovali leta 1964, med »nepremagljivim« Charlesom Sonnyjem Listonom in mladim prihajajočim zvezdnikom tega športa Cassiusom Clayem, ki se je pozneje priključil gibanju črnih muslimanov Nacija islama in svoje ime najprej spremenil v Cassius X, češ da priimek Clay spominja na suženjske čase, zatem pa v Muhammad Ali. Nepismeni Sonny Liston je bil boksar s kriminalno preteklostjo in se je boksati naučil v zaporu. S svojimi nesorazmerno dolgimi rokami in izjemno močnimi udarci je do dvoboja s Clayem veljal za nepremagljivega. Večino svojih dvobojev je končal z nokavtom v začetnih rundah, zaradi česar so se v njegovem taboru in svetovni boksarski organizaciji že začeli bati, da jim ne bo uspelo najti boksarjev, ki bi se upali pomeriti z njim. Med drugim je tudi Floyda Pattersona, ki je svetovni boksarski prestol zasedal pred njim, premagal z nokavtom v prvi rundi tako na prvem kot na povratnem dvoboju. V povratnem dvoboju s Clayem je nato tudi »veliki medved« Liston padel in obležal v prvi rundi po nasprotnikovem »fantomskem« udarcu, ki ga menda ni nihče videl. Oba dvoboja med Listonom in Clayem sodita med najbolj kontroverzne v zgodovini tega športa. Liston je v ne povsem pojasnjenih okoliščinah leta 1970 umrl star komaj 38 let. Muhammad Ali se je v svoji karieri še enkrat spopadel z boksarjem, ki je veljal za nepremagljivega, in ravno tako presenetljivo zmagal. To je bilo 30. oktobra 1974 v Zairu (danes Demokratična republika Kongo), njegov nasprotnik pa je bil do tedaj neporaženi George Foreman.
Odločni ukrepi proti boksu?
Boksarski šport postaja čedalje hujša spotika za resne in odgovorne športne ljudi, ki ga vodijo in usmerjajo. Čedalje več je tod in tam po svetu obžalovanja vrednih primerov, ki se zaradi nepripravljenosti akterjev in pohlepa po zaslužku končujejo z najhujšimi posledicami za poražene. Vsepovsod so se pojavili zagovorniki načela, da je treba tudi to športno zvrst zagraditi v prave meje in odločno seči po ukrepih, ki naj zavrejo ubijanje ljudi na odprtem odru. Guverner Kalifornije je na primer ondan imenoval posebno komisijo, ki naj temeljito prouči okoliščine, v katerih se pripravljata za medsebojni obračun sedanji absolutni svetovni prvak Liston in njegov izzivalec Clay (februarja 1964 v Miamiju). Njeni člani sodijo, da šele 21-letni Clay nima niti fizičnih moči niti zadostne rutine, da bi se lahko enakovredno postavil po robu skoraj 10 let starejšemu velikanu Listonu, ki je prav zdaj na višku udarne sile. (…)
Delo, 31. oktobra 1963
Liston – Clay v treh rundah?
Zadnje vesti pred boksarskim dvobojem stoletja Liston – Clay, ki bo v sredo zjutraj ob 3. uri po jugoslovanskem času. Liston vodi še 24 ur pred težko pričakovanim boksarskim obračunom na športni stavi s 6:1. Organizatorji so razprodali vseh 15.744 vstopnic za Conventional Hall z rekordnim izkupičkom 1.206.720 dolarjev. Televizijske kamere Theatre Network Television – ki bo za prenose po ZDA plačala okroglih 4 milijone dolarjev – že 7 dni z direktnimi prenosi iz taborov Sonnyja Listona in Cassiusa Claya obveščajo gledalce o pripravah.
Ameriški športni statistiki so izračunali, da ima Cassius Clay sicer precej več pristašev, toda mnogi med njimi so prepričani o Listonovi zmagi! (…)
Medtem ko je Clay v vseh televizijskih oddajah pred dvobojem ponovil ves že več ali manj znani repertoar reklamnih govorov in celo pesnitev, se je tokrat »razgovoril« tudi Liston, ki je napovedal, da s Clayem ne bo imel več dela kakor za devet minut ali vsega tri runde. (…)
Zakaj ne bo neposrednega prenosa – o tem nismo mogli izvedeti pri RTV Ljubljana ničesar.
Delo, 25. februarja 1964
Clay – na svetovnem prestolu
Miami Beach, 26. febr. Davi ob 4. zjutraj se je v velikem Conventional Hallu začel z napetostjo pričakovani dvoboj za naslov svetovnega prvaka v težki kategoriji med šampionom Listonom in 22-letnim olimpijskim zmagovalcem iz Rima Cassiusom Clayem. Zmagal je slednji po končanem šestem krogu s t. k. o.
Cassius je tudi to pot držal besedo (?) in je – kakor je že poprej napovedoval – opravil z nasprotnikom pred zaključkom sedme runde. (…) Pred zaključkom dvoboja je Clay z nekaj silovitimi neposrednimi udarci Listonu »zaprl« oko, za nameček pa mu je še poškodoval desno ramo, tako da je bil dežurni zdravnik primoran prekiniti boj. (…)
Delo, 27. februarja 1964
Izid dvoboja v naprej narejen?
Beograd, 26. febr. Strašni Liston je zapustil ring po vsega sedmih rundah na kolenih! Novica je v zgodnjih jutranjih urah izzvala senzacijo. (…)
Toda še neka znamenja so, ki govorijo o tem, da je Listonu poraz dobrodošel:
Če bi Liston zmagal, potem bi izgubil nasprotnike. Nihče razen Claya nima možnosti za dostojno borbo z Listonom. S porazom si je Liston zagotovil povratni dvoboj, ki bo »vlekel«, v nasprotnem primeru pa zanj ne bi bilo zanimanja. Revanša lahko Listonu povrne naslov in navrže denar. (…)
Delo, 27. februarja 1964
Clayu bodo odvzeli naslov?
Miami Beach, 23. marca. – Absolutni svetovni prvak v boksu Cassius Clay je v nezavidljivi situaciji. Visoki funkcionarji svetovne boksarske federacije s predsednikom Lassmanom so začeli akcijo, da bi odvzeli Clayu naslov svetovnega prvaka. Pristojni ljudje pravijo, da Clay s takšnim vedenjem kvari mladino. Po drugi strani pa je po njihovem mnenju vse bolj očitno, da je bil rezultat dvoboja z Listonom pripravljen že vnaprej in da je bil Liston poškodovan že pred začetkom borbe. (…)
Delo, 24. marca 1964
Liston je padel kot pokošen
New York, 26. maja – (Po telexu) – Samo nenaden blesk in velika predstava je bila končana. Boj se še ni dobro začel in zgodilo se je to, česar ni nihče pričakoval: »medved« Liston se je zrušil v ringu kakor posekan hlod in nad njim je stal v cesarski pozi klepetavi Cassius Clay, tisoči gledalcev pa so histerično vpili: »Prevara, prevara …« (…)
Delo, 27. maja 1965
Vir: Digitalna knjižnica Slovenije – dLib